Skrzydłowy Miami Heat odsunięty z zespołu za antysemityzm

Skrzydłowy Miami Heat odsunięty z zespołu za antysemityzm

Meyers Leonard, skrzydłowy Miami Heat został odsunięty od zespołu na czas nieokreślony za używanie antysemickich zwrotów w trakcie transmisji na żywo.

Leonard, jako wielki fan gier wideo, prowadził na platformie Twitch transmisję live ze swojej rozgrywki. W jej trakcie Leonard użył słowa kike, co jest obraźliwym określeniem społeczności żydowskiej.

Reakcja była natychmiastowa. Miami Heat ogłosili decyzję o odsunięciu zawodnika ze swojego składu na czas nieokreślony:

„Miami Heat stanowczo potępia wszelkie formy mowy nienawiści. Słowa użyte przez Meyersa Leonarda były złe i jako organizacja nie będziemy tolerować takich zachowań przez żadnego z jej członków.”

Podobny komunikat opublikowało biuro NBA, zapewniając jednocześnie, że liga jest w trakcie zbierania informacji w tej sprawie. Jak informują media, niewykluczone, że Leonarda czekają kary finansowe ze strony ligi.

Sam zawodnik przeprosił już za swoje zachowanie za pośrednictwem social mediów.

„Chciałbym bardzo przeprosić za antysemickie wyrażenia, których użyłem podczas gry. Nie miałem pojęcia, jak obraźliwe dla społeczności żydowskiej jest to słowo, lecz moja niewiedza i ignorancja w żaden sposób nie mogą stanowić wytłumaczenia.”

Przeprosiny nie uchroniły go jednak od zerwania kontraktów reklamowych. ASTRO Gaming, Origin PC i Scuf Gaming poinformowały już na Twitterze o natychmiastowym zakończeniu współpracy z zawodnikiem Heat.

Leonard obecnie dochodzi do siebie po operacji ramienia, która w styczniu wykluczyła go z gry do końca sezonu. W obecnych rozgrywkach wystąpił on w zaledwie 3 spotkaniach. Heat mają opcję zespołu na przyszły sezon wartą 10 mln dolarów. W obliczu ostatnich wydarzeń jednak bardzo możliwe, iż z niej nie skorzystają.