PLK idzie wzorem najlepszych. Będzie formuła play-in!

PLK idzie wzorem najlepszych. Będzie formuła play-in!

PLK idzie wzorem najlepszych. Będzie formuła play-in!
Victor Sanders (z piłką), foto: Andrzej Romański / PLK

Szefowie ligi od sezonu 2024/2025 wprowadzają w życie formułę play-in, która jest obecna w najlepszych ligach na świecie (NBA czy Euroliga). To oznacza zaangażowanie jeszcze większej liczby drużyn w walkę o udział w fazie play-off. Taki pomysł został pozytywnie przyjęty przez środowisko.

Nowy sezon w ORLEN Basket Lidze rozpocznie się od zmagań w Pekao S.A Superpuchar Polski. W nim – po raz pierwszy w historii – wezmą udział cztery drużyny: zwycięzca Pekao S.A. Pucharu Polski, mistrz Polski, ale także pozostali medaliści ORLEN Basket Ligi (Trefl, King, Śląsk i Legia). W Radomiu zobaczymy trzy spotkania: dwa półfinały oraz finał o trofeum im. Adama Wójcika.

Kilkanaście tygodni temu – jeszcze w trakcie trwania rundy zasadniczej – informowaliśmy o tym, że szefowie ligi pracują nad kolejnymi zmianami w rozgrywkach. Pisaliśmy o wprowadzeniu formatu play-in, wzorując się na najlepszych ligach na świecie.

Teraz już wiemy, że ten pomysł zostanie wprowadzony w życie już od sezonu 2024/2025.

Tym samym więcej drużyn zyska szansę na walkę o najwyższe cele. Sześć najlepszych drużyn po sezonie zasadniczym będzie pewnych udziału w fazie play-off, a o dwa kolejne miejsca zawalczą zespoły z miejsc 7-10.

Gorącym tematem w ostatnim czasie było poszerzenie rozgrywek o dwa kolejne zespoły (18 ekip). Na ten moment nic jednak nie wskazuje na to, by doszło do zwiększenia liczby drużyn w ORLEN Basket Lidze (ma w niej grać ponownie 16 drużyn – beniaminkiem będzie Górnik Wałbrzych).