NBA zakończyła śledztwo – właściciel Suns zapłaci 10 milionów kary!

NBA zakończyła śledztwo – właściciel Suns zapłaci 10 milionów kary!

NBA zakończyła śledztwo – właściciel Suns zapłaci 10 milionów kary!
Photo by Harry How/Getty Images

Na starcie poprzedniego sezonu liga przygotowała raport w sprawie Roberta Sarvera – właściciela klubu Phoenix Suns, oraz grających w WNBA Phoenix Mercury. Dotyczył on nadużyć Sarvera, jego rasistowskich i mizoginistycznych zachowań, oraz molestowania seksualnego – generalnie wykorzystywania pozycji władzy:

Raport zapoczątkował śledztwo, które właśnie ma swój koniec. Jak podają źródła ESPN, Robert Sarver został obciążony przez NBA karą grzywny o wysokości 10 milionów dolarów oraz rocznym zawieszeniem. Te 10 milionów dolarów to najwyższy wymiar kary, jaką może nałożyć liga – pieniądze te mają zostać przekazane na rzecz organizacji walczących z niesprawiedliwościami w miejscach pracy. Roczne zawieszenie właściciela oznacza z kolei, że nie będzie mógł on być zaangażowany w sprawy zespołu – na przykład dotyczących podpisywanych kontraktów, przedłużania umów, wszelkich ruchów na rynku wolnych agentów. Decyzyjność spływa w pełni na zarząd. Sarver oczywiście nie może też przez najbliższy rok pojawiać się na meczach swojego zespołu, ani nawet w żadnym z klubowych budynków.

Śledztwo, jakie przeprowadziła dla NBA zewnętrzna, zatrudniona specjalnie na tę okazję organizacja prawnicza, wykazało między innymi powtarzające się przypadki niesprawiedliwego traktowania pracownic ze względu na ich płeć, niestosowne komentarze o charakterze seksualnym, zachowania rasistowskie oraz szeroko pojęty mobbing, polegający na opryskliwym traktowaniu personelu. Przypomnijmy, że Robert Sarver właścicielem Suns jest już od 17 lat – materiału dowodowego było więc mnóstwo. Baxter Holmes z ESPN podaje, że przesłuchano ponad 320 obecnych oraz byłych pracowników klubu, przejrzano ponad 80 tysięcy dokumentów tekstowych, takich jak maile, SMSy, czy nagrania wideo.

Głos zabrał oczywiście Adam Silver, komisarz ligi NBA:

„Oświadczenia i postępowanie opisane w wyniku niezależnego śledztwa są niepokojące i rozczarowujące. Wierzymy, że efekt śledztwa jest prawidłowy, biorąc pod uwagę wszystkie fakty, okoliczności, oraz ich kontekst, które to zostały ujawnione w wyniku kompleksowego przebadania tego 18-letniego okresu, oraz nasze zaangażowanie w przestrzeganie odpowiednich standardów w miejscach pracy tworzonych przez NBA.”

– Adam Silver

Jeśli zastanawiacie się, na ile dotkliwa będzie dla Sarvera kara pieniężna, to taka ciekawostka: jego majątek wycenia się na około 800 milionów dolarów. Przekazanie tego nieco ponad 1% z tego na fundacje walczące z tym, co przez kilkanaście lat robił, to chyba wcale nie taki bolesny wyrok.