NBA News: Historyczny wyczyn Cheta Holmgrena – jest pierwszy w historii

NBA News: Historyczny wyczyn Cheta Holmgrena – jest pierwszy w historii

NBA News: Historyczny wyczyn Cheta Holmgrena – jest pierwszy w historii
Photo by Logan Riely/NBAE via Getty Images

Minionej nocy Oklahoma City Thunder mierzyli się z Houston Rockets w meczu, w którym na dobrą sprawę dopiero czwarta kwarta przesądziła o zwycięstwie Oklahomy. Czwarta kwarta, w trakcie której aż 19 ze swoich 29 punktów zdobył młody Chet Holmgren. Debiutant Thunder łącznie zdobył w tym meczu 29 punktów, 8 zbiórek, 7 asyst i 3 bloki. Nie tylko zagwarantował swojej drużynie zwycięstwo, ale tez zapisał się na kartach historii NBA.

Chet Holmgren po dzisiejszym meczu ma na swoim koncie już 151 bloków, oraz dokładnie 100 trafionych rzutów za trzy na poziomie NBA. Stał się więc pierwszym w historii debiutantem, który w swoim pierwszym sezonie zdobył przynajmniej 100 bloków i 100 trójek. Tym bardziej imponujące, że do końca sezonu zostało mu jeszcze aż 25 spotkań.

„Czy zaliczę blok czy nie, oni muszą wierzyć, że ja będę w odpowiednim miejscu. Dla mnie to więc kluczowe, żeby za każdym razem znajdować się w odpowiednim miejscu.”

– Chet Holmgren

Rywalizacja o nagrodę Rookie of The Year jest w tym roku wyjątkowo ciekawa. Chet Holmgren jest bardzo ważną częścią defensywy Thunder, a więc zespołu, który jest absolutnie topowym w swojej konferencji. Victor Wembanyama na przestrzeni całego sezonu nie jest aż tak równy, a jego Spurs bardzo rzadko wygrywają, jednak jego pojedyncze wystrzały statystyczne robią piorunujące wrażenie. Rosnąca forma Wembanyamy sprawia, że to on jest w tej chwili faworytem do nagrody:

Najlepszy Debiutant 2023/24: kurs: bukmacher:
V. Wembanyama1.12 superbet logo GRAJ
Ch. Holmgren6.50 superbet logo GRAJ

(kursy z dnia 26.02.2024 | +18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie)

Niespełna 22-letni Chet Holmgren został wybrany z 2. numerem draftu 2022. Niestety, kontuzja stopy, której nabawił się w trakcie przygotowań do debiutanckiego sezonu, pozbawiła go całego pierwszego sezonu. Chet zadebiutował dopiero na starcie tegorocznych rozgrywek, co technicznie rzecz biorąc czyni z niego debiutanta. Podobnym przypadkiem był Blake Griffin, który opuścił swój pierwszy rok gry z powodu kontuzji, by rok później zgarnąć nagrodę Rookie of The Year.

Z Chetem Holmgrenem jako swoim podstawowym centrem (i jedynym nominalnym centrem w rotacji) stanowią nie tylko TOP3 ofensywe ligi w tym sezonie, ale także – co tym bnardziej imponuje przy tak młodym składzie – TOP4 defensywę:

„Poszczególni gracze mają w sobie duży gen rywalizacji, bardzo łatwo ich podpalić. Utrzymują wysoki poziom walki w większości spotkań, napędza ich rywalizacja, pragną jej. Są gotowi ponosić porażki, ale walczą o to, żeby wygrywać mecze. To ogromny czynnik.

Jesteśmy drużyną zorientowaną na pomoc. Chcemy zagęszczać rywalom pole gry, chcemy być niewygodni. Myślę, że sporo wynika właśnie z tego, z taktycznych założeń. Jesteśmy skłonni agresywnie grać na kontakcie z piłką i dać rywalowi możliwość pokonania nas w wielu poszczególnych akcjach dzięki dodatkowym podaniom. Chcemy zachęcać do tego rywali, bo to jest trudny sposób na granie. Wymaga wiele dyscypliny, a my chcemy zmusić do tego rywali.”

– trener Mark Daigneault

superbet logo OGLĄDAJ MECZE CHETA HOLMGRENA ZA DARMO 📺👀

18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.