Liga ustaliła CBA – wiemy kiedy zacznie się wolna agentura!

Liga ustaliła CBA – wiemy kiedy zacznie się wolna agentura!

Jak donosi Adrian Wojnarowski z ESPN, doszło do porozumienia w sprawie umowy zbiorowej na sezon 2020/21. Oznacza to, że ustalono salary cap, ale także daty dotyczące tegorocznej wolnej agentury. Zgodnie z dostępnymi obecnie informacjami, wolna agentura rozpocznie się w tym roku 20 listopada – wtedy dopuszczone zostaną negocjacje. Zawodnicy będą mogli podpisywać nowe kontrakty już 22 listopada. Nie ma jednak jeszcze zgody co do tego, kiedy możliwe będzie przeprowadzanie transferów – trwają rozmowy na ten temat.

Co ważne i definiujące dla kształtu offseason i całego przyszłego sezonu, ustalono obowiązujące progi salary cap. Zgodnie z niedawnymi zapewnieniami, pozostaną one identyczne względem sezonu. Salary cap wyniesie więc 109 milionów dolarów, natomiast poziom podatku od luksusu wyniesie 132 miliony. Jest to pułap identyczny do tego sprzed roku, jednak sztucznie zawyżony – salary cap jest ściśle powiązane z zyskami, jakie generuje NBA, a te okazały się w minionym roku niższe niż zakładano. Liga zdecydowała się jednak nie wprowadzać niższego progu niż w ubiegłych latach – przy już podpisanych dużych kontraktach mogłoby to poważnie zablokować rynek i pozbawić nowych umów zawodników wchodzących na rynek wolnych agentów. Gracze zagwarantowali sobie także, że jeśli dojdzie do wstrzymania ich pensji z powodu kłopotów finansowych, nie będzie to więcej niż 20%.

Ustalmy więc, co wiemy już na ten moment:

  • Draft odbędzie się 18 listopada
  • Wolna agentura rozpocznie się 20 listopada (o północy naszego czasu)
  • Nie ma pewności co do tego, od kiedy będzie można przeprowadzać wymiany, ale nieoficjalnie mówi się o terminie dwa-trzy dni przed draftem
  • Obozy treningowe ruszą 1 grudnia
  • Sezon regularny rozpocznie się 22 grudnia i zostanie skrócony do 72 meczów