Legia ma nowego trenera. Głośny powrót do Polski!

Legia ma nowego trenera. Głośny powrót do Polski!

Legia ma nowego trenera. Głośny powrót do Polski!
Ivica Skelin / Materiały prasowe / Fot. Róża Koźlikowska

To już pewne! Ivica Skelin – po dwuletniej przerwie – wraca do ORLEN Basket Ligi. Chorwat podpisał umowę z Legią Warszawa. To pierwszy ruch transferowy Aarona Cela, nowego dyrektora sportowego w warszawskim klubie.

Ivica Skelin jest świetnie znany polskim kibicom. Chorwat w sezonie 2021/2022 z powodzeniem prowadził ekipę Twardych Pierników. Torunianie byli wtedy jedną z rewelacji rozgrywek. Mimo skromnego budżetu, Skelinowi udało się zbudować agresywną i waleczną drużynę, która potrafiła rywalizować z najlepszymi w lidze (zwycięstwa m.in. ze Stalą, Czarnymi czy Zastalem). Widowiskowo grający torunianie zajęli 7. miejsce po rundzie zasadniczej, przegrywając 1:3 w ćwierćfinale z Anwilem Włocławek.

Wiemy, że po zakończeniu rozgrywek 2021/2022, szefowie Trefla Sopot sondowali temat jego zatrudnienia, ale ostatecznie postawiono na innego Chorwata, Żana Tabaka. Skelin z kolei podpisał dwuletnią umowę z belgijskim klubem: Telenet Giants Antwerpia.

W sezonie 2022-2023 trener Skelin zdobył Puchar Belgii z Telenet Giants Antwerpia, zajął pierwsze miejsce po fazie regularnej i dotarł do finału. Został również wybrany trenerem roku w BNXT League.

W tym sezonie zajął drugie miejsce z Telenet Giants Antwerpia po fazie zasadniczej. Chorwat ponownie dotarł do finału, w którym przegrał 1:3 z Ostendą.

Teraz swoją karierę trenerską będzie kontynuował w ORLEN Basket Lidze. 50-letni Chorwat podpisał dwuletnią umowę (z opcjami) z Legią Warszawa. Wybór Ivicy Skelina jest pomysłem Aarona Cela, który od niedawna pełni funkcję dyrektora sportowego. Warto dodać, że obaj współpracowali ze sobą w Twardych Piernikach w sezonie 2021/2022.

Cel zawsze z dużą klasą wypowiadał się na temat warsztatu Skelina i jego podejścia do pracy i zawodników. Ważnym czynnikiem przy jego zatrudnieniu był fakt, że Chorwat jest dobrze zorientowany w realiach polskiego rynku. To była jego duża przewaga nad innymi kandydatami (Legia rozważała jeszcze dwóch trenerów zagranicznych).

Udało nam się też ustalić, że Cel wraz z Jarosławem Jankowskim (współwłaściciel Legii Warszawa) spotkali się z Ivicą Skelinem kilka tygodni temu w Belgii. Strony – podczas długiej rozmowy – przedstawiły swoje stanowiska, plany i cele. To spotkanie okazało się niezwykle istotne w kontekście podjęcia współpracy na kolejne miesiące. Warto też dodać, że Chorwat otrzymał także inne oferty i zapytania – niektóre z nich były z klubów PLK.

Słyszymy, że Legia ma mocarstwowe plany na kolejny sezon. Celem klubu ze stolicy jest zdobycie mistrzostwa Polski. Dlatego Aaron Cel działa na rynku transferowym z dużym rozmachem. Wysoko na liście do zatrudnienia są Polacy – m.in. Andrzej Pluta i Adrian Bogucki. Ważne umowy z Legią mają Michał Kolenda (ma pełnić dużą rolę) i Ray Cowels.

superbet logo ZAŁÓŻ KONTO I OGLĄDAJ MECZE PLK ZA DARMO! 📺🤩

18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.