DeAndre Jordan: W NBA po trzydziestce jesteś już stary

DeAndre Jordan: W NBA po trzydziestce jesteś już stary

Czy trzydziestoletni mężczyzna jest już stary? W normalnym świecie, absolutnie nie, lecz według standardów NBA wygląda to całkiem inaczej. DeAndre Jordan nie zamierza się z tym pogodzić.

W niedawno rozgrywanym spotkaniu przeciwko Phoenix Suns, DeAndre wrócił do gry po pięciu meczach absencji. Zaprezentował się znakomicie, notując 17 punktów, 14 zbiórek, 2 bloki, na skuteczności 7/8 z gry. Od razu zauważyli to dziennikarze, co raczej zirytowało środkowego:

„A to nie wyglądam staro? Czuję się świetnie. Będąc na parkiecie, wiem jakie są moje zadania i mocne strony. Mam zbierać, blokować rzuty, bronić. Cokolwiek dostanę w ataku, mam to skończyć.”

Taka percepcja środkowego może mieć związek z tym, że DeAndre po kilku latach w Clippers trafił do młodych i raczej dołujących Mavericks (a następnie Knicks), gdzie stał się jednym z bardziej doświadczonych zawodników w składzie. Ponadto z oczywistych przyczyn zarówno jego cyferki, jak i uwaga mediów znacząco spadły. Jordan zauważa słusznie, że dosyć szybko przeszedł z pozycji zawodnika u szczytu swych możliwości do zasłużonego weterana:

„Zeszły sezon w Clippers nie wyszedł nam najlepiej, ale rok wcześniej byłem na poziomie All-NBA. Jeszcze wcześniej grałem w Meczu Gwiazd. Jeszcze rok wcześniej byłem w All-Defensive i All-NBA. Nie jestem nagle staruszkiem.”

„Ludzie widzą, że masz 30 lat i automatycznie myślą, że jesteś już stary. Nie cierpię tego. Kiedy zrobię coś spektakularnego i atletycznego wszyscy mówią: 'O mój Boże, jest taki stary, a taki sprawny.'”

Faktycznie w ostatnich latach można zauważyć tendencję do dzielenia zawodników na młodych i obiecujących oraz na doświadczonych weteranów pełniących rolę mentora. Nie ma zadaniowców, którzy cieszą się szczytem swej kariery i najlepszymi latami – takie określenia zarezerwowane są jedynie dla najlepszych. Za sprawą tego nagle 29-letni Kent Bazemore grający 7 rok w lidze ( z czego pierwsza połowa spędzona głównie na ławce rezerwowych) jest już weteranem, który swoim wielkim doświadczeniem dzieli się z młodszymi kolegami.

Czy faktycznie DeAndre wygląda już na boisku jak staruszek? Sami oceńcie:

Źródło: Youtube.com/All Things Mavs