54. urodziny Kevina „KJ” Johnsona

54. urodziny Kevina „KJ” Johnsona

Wczoraj minęły 54 lata od kiedy na świat przyszedł KJ, czyli Kevin Johnson. Jeden z najlepszych rozgrywających początku lat 90. w lidze NBA, dwukrotny uczestnik Meczu Gwiazd, zdobywca nagrody Most Improved Player i mistrz świata z 1994 roku.

Niewiele osób pamięta, że wybrany został w drafcie 1987 roku przez… Cleveland Cavaliers. Jednak dość szybko okazało się, że marnuje się grając jako zmiennik Marka Price’a i jeszcze w trakcie debiutanckiego sezonu trafił do Phoenix Suns, gdzie od razu znalazł się w wyjściowej piątce. K.J eksplodował formą podczas drugiego roku na ligowych parkietach. 22-letni Johnson notował wówczas 20 punktów i 12 asyst na mecz, stając się obok Toma Chambersa najważniejszą postacią w zespole. Wspomniany duet poprowadził „Słońca” do finałów Konferencji Zachodniej, w których lepsi okazali się gracze Los Angeles Lakers. W sezonie 1989-90 Johnson został pierwszy raz w swojej karierze wybrany do Meczu Gwiazd i ponownie poprowadził Suns do finałów Konferencji, w których musiał uznać wyższość Portland Trail Blazers.

źródło: YouTube.com (papaluca123)

Po dwóch latach bez większych sukcesów z Suns, rozpoczęły się problemy K.J’a z przepukliną. A wszystko zaczęło się od próby podniesienia przez ważącego 81 kilogramów Johnsona niemal 130-kilogramowego Olivera Millera. Po tych wydarzeniach udało mu się tylko raz rozegrać min. 70 spotkań w sezonie. Wspomnieć trzeba jednak rozgrywkach 1992-93, kiedy to po przybyciu Charlesa Barkley’a, Johnson jedyny raz w swojej karierze znalazł się w finałach NBA, w których lepsza okazała się drużyna „Byków” z Chicago. Nieco ponad rok później K.J zdobył złoty medal na mistrzostwach świata w koszykówce, które rozegrane zostały w Kanadzie.

źródło: YouTube.com (LamarMatic)

Co ciekawe, jedno z najlepszych, jeśli nie najlepsze spotkanie w swojej karierze, Johnson rozegrał w roku 1995. W siódmym meczu półfinałów konferencji z Rockets uzyskał 46 punktów i 10 asyst, jednak „Rakiety” wygrały spotkanie jednym „oczkiem”. Johnson zakończył karierę po sezonie 1997-98. Wrócił do gry w roku 1999, ale rozegrał tylko 6 spotkań. W 2008 roku został burmistrzem Sacramento (funkcję sprawował do 2016).

źródło: YouTube.com (Retro Basketball Highlights)