Zmarł KC Jones, legenda Boston Celtics

Zmarł KC Jones, legenda Boston Celtics

Smutny to był pierwszy dzień świąt dla społeczności Boston Celtics. W wieku 88 lat odeszła legenda klubu, KC Jones.

W Boston Celtics Jones był przez dziesięciolecia – w kilku różnych rolach. Najpierw oczywiście jako zawodnik. Po parkietach NBA jako rozgrywający Jones biegał przez 9 lat – w tym czasie reprezentował tylko zielone barwy Bostonu. Średnio notował 7,4 punktu, 3,5 zbiórki i 4,3 asysty przy blisko 26 minutach na mecz. Miało to miejsce w złotej erze organizacji: latach 1958-1967. Przez 9 lat gry zdobył więc aż 8 tytułów mistrzowskich. O jego fenomenie jako zawodnika opowiadał kolega z ówczesnego zespołu, Bob Cousy:

„Po prostu nie widziałem tego – jak człowiek z tak słabym rzutem może utrzymać się w NBA. Naprawdę nie przypuszczałem, że jego pozostałe umiejętności pozwolą mu zagrzać sobie miejsce. Ale myliłem się. Ten człowiek okazał się być niesamowitym obrońcą i z czasem nauczył się punktować wystarczająco dobrze, że obrońcy rywali nie mogli pozwolić sobie na nie krycie go.”

Kolejne dwa tytuły Jones zdobył już jako trener. Karierę na ławce rozpoczął natychmiast po zakończeniu kariery zawodniczej. Najpierw w NCAA – Brandeis i Harvard. Później epizod jako asystent w Lakers, w Bucks, w końcu cztery lata u boku trenera Billa Fitcha w Celtics. Po jego rezygnacji, to właśnie KC Jones przejął stanowisko głównego trenera. Spędził na nim pięć lat, prowadząc ekipę z między innymi Larrym Birdem, Kevinem McHale, czy młodym Dannym Aingem. W tym czasie Celtics zdobyli dwa tytuły, a sam Jones poprowadził choćby zespół wschodu w pięciu Meczach Gwiazd. Swojego byłego trenera wspomina dziś Larry Bird:

„KC był najmilszym człowiekiem jakiego w życiu spotkałem – zawsze ustępował, żeby tylko innym było miło – to był honor grać dla niego. Jego osiągnięcia są zbyt okazałe, by je teraz wymieniać – dla mnie najważniejszym z nich jest to, że był tak wyjątkowym człowiekiem w stosunku do każdego, kto doświadczył przywileju poznania go. Będę za nim szczerze tęsknił.”

KC Jones aktywnym, zawodowym trenerem był aż do 1997 roku, kiedy to prowadził kobiecy zespół New England Blizzard. W swoim dorobku Jones miał 10 tytułów mistrza NBA, dwa tytuły mistrza NCAA; jego numer #25 wisi pod kopułą TD Garden, a on sam wszedł do Hall of Fame w 1989 roku.

YT: Wilt Chamberlain Archive