Vince Carter uhonorowany nagrodą NBA Sportsmanship

Vince Carter uhonorowany nagrodą NBA Sportsmanship

Po raz 25 w historii NBA została przyznana  nagroda NBA Sportsmanship Award, która przyznawana jest nieprzerwanie od sezonu 1995/96 przez ligę NBA za postawę fair play. Nagrodę nazwaną od nazwiska pierwszego zwycięzcy, czyli Joe Dumars Trophy otrzyma w tym roku odchodzący na emeryturę Vince Carter.

Zwieńczenie 22-letniej kariery

Jak pamiętamy Vince Carter w czerwcu tego roku po 22 sezonach spędzonych lidze NBA postanowił przejść na koszykarską emeryturę. 43-letni weteran, który zaczynał swoją karierę w Toronto Raptors, rozegrał swój ostatni mecz w lidze tuż przed przerwaniem rozgrywek, 11 marca 2020. Jako gracz Atlanty Hawks zmierzył się wtedy z New York Knicks, niestety ponosząc porażkę 131-136. Jastrzębie nie zostały zaproszone do bańki w Orlando podobnie jak 5 pozostałych najsłabszych ekip konferencji wschodniej.

Vince jest 8-krotnym All-Starem, Rookie of The Year 1999, zagrał w 1541 spotkaniach, co daje mu 3 miejsce miejsce w tabeli wszech czasów w liczbie rozegranych spotkań. Jest jedynym graczem w historii, który zagrał w czterech różnych dekadach. Z liczbą 25728 punktów zajmuje 19 miejsce na liście strzelców i szóste w ilości trafionych rzutów trzypunktowych – 2290.

Wyniki głosowania na NBA Sportsmanship Award

Każdy zespół miał obowiązek nominować do nagrody jednego zawodnika. Liga wyłoniła 6 finalistów, spośród których zawodnicy NBA wybrali zwycięzcę. Carter otrzymał 143 z 266 pierwszych miejsc w głosowaniu graczy, co przełożyło się łącznie na 2520 punktów.

Tuż za Vincem uplasował się obrońca Brooklyn Nets, Garrett Temple, który uzyskał 1746 oczek, trzeci był center Oklahomy City Thunder Steven Adams z wynikiem 1632 punktów. Po raz drugi w historii zawodnik z Atlanty wygrał tę nagrodę. W 2015 roku zwycięzcą był Kyle Korver. Na dalszych miejscach uplasowali się Harrison Barnes z Sacramento Kings, Langston Galloway z Detroit Pistons i Tyus Jones z Memphis Grizzlies.

Nagroda została stworzona by uhonorować graczy, którzy najlepiej symbolizują ideały uczciwego zachowania w sporcie i równego współzawodnictwa. W poprzednich sezonach nagrodę za postawę fair-play przyznawano z reguły graczom występującym w pierwszych piątkach, w porównaniu do Cartera, który był głównie rezerwowym Hawks. I tak w ubiegłym sezonie po raz trzeci w karierze statuetkę otrzymał aktualny rozgrywający Utah Jazz – Mike Conley,  wcześniej dwa sezonu z rzędu nagroda trafiała do Kemby Walkera (wtedy w barwach Charlotte Hornets), a cofając się jeszcze dalej w latach 2012-2013 wygrywał Jason Kidd (Mavericks i Knicks).

Co warto zaznaczyć, Vince Carter otrzymał również nagrodę Twymana-Stokesa dla najlepszego członka drużyny w sezonie 2015-16.

źródło: Youtube/NiTringo