Turniej w trakcie sezonu regularnego? Liga wraca do tego pomysłu

Turniej w trakcie sezonu regularnego? Liga wraca do tego pomysłu

Turniej w trakcie sezonu regularnego? Liga wraca do tego pomysłu
Photo by Kevin C. Cox/Getty Images

Źródła ESPN podają, że teraz – w tym gorącym okresie początku fazy Playoffs – liga zamierza wznowić rozmowy dotyczące rozgrywania turnieju w środku sezonu. Rozmowy te mają być prowadzone oczywiście pomiędzy przedstawicielami NBA, właścicielami zespołów i unią graczy – a więc wszystkimi podmiotami mającymi coś do powiedzenia w kwestii zmiany formatu rozgrywek.

Taki pomysł Adam Silver przedstawił już rok temu – wtedy jednak nie udało się go przegłosować; część właścicieli klubów (będących de facto akcjonariuszami NBA) nie była przekonana do takiego rozwiązania. Obecnie jednak rozmowy mają być wznowione na kanwie sukcesu, jakim okazał się być kolejny już turniej Play-In.

Czym miałby być taki turniej w środku sezonu? NBA zainspirowała się podobno europejskimi rozgrywkami piłkarskimi, w których rozgrywki pucharowe występują obok ligowych. Oryginalnie pomysł zakładał, że w trakcie sezonu 8 zespołów (udział miałby wynikać z wyników zespołów do danego momentu sezonu) miałoby rozegrać klasyczną turniejową drabinkę, w której przegrany odpada, a wygrany przechodzi dalej (do jednego zwycięstwa). Nagrodą za zwycięstwo w ewentualnym turnieju miałyby być bonusy dla zawodników – każdy z nich zarobiłby za dany sezon o milion dolarów więcej. Tak przynajmniej wyglądał projekt takiego turnieju rok temu.

Jest oczywiście sporo wątpliwości – głównie ze strony przedstawicieli klubów. Rozgrywanie takiego turnieju miałoby zakładać stałe skrócenie sezonu regularnego do 78 spotkań, zamiast klasycznych 82 meczów. W czasach przed pandemią, kiedy trybuny wypełniane były w pełni przez kibiców, zarobki z jednego meczu na własnej hali – zależnie od zespołu – wahały się od 2,5 do aż 4 milionów dolarów. Skrócenie sezonu wiązałoby się ze stratą dwóch takich domowych terminów. To pieniądze, z którymi klubom ciężko się rozstać. Być może te straty zrekompensuje nowa umowa telewizyjna, która ma być znacznie wyższa od obecnej:

Inna obawa przedstawicieli klubów jest taka, że ligowe gwiazdy na lukratywnych umowach mogą nie chcieć brać udziału w turnieju w trakcie sezonu i mniej lub bardziej celowo unikać dobrej gry w początkowej fazie sezonu, by zapewnić sobie przerwę w terminarzu zamiast dodatkowego wyzwania.

Liga natomiast jest rozochocona sukcesem turnieju Play-In. Już drugi mecz mecz tego turnieju – starcie Wizards z Celtics – obejrzało najwięcej widzów od lutego, kiedy to Nets grali z Warriors. Mecz ten sumarycznie przyciągnął przed odbiorniki telewizji kablowej najwięcej widzów od meczów bożonarodzeniowych. Mecz Lakers z Warriors był najlepiej oglądanym spotkaniem od Finałów Konferencji 2019! Nie da się ukryć, że stawka, jaką jest odpadnięcie z gry w przypadku porażki, połączona z gwiazdami na parkiecie, generuje zainteresowanie.

Pomysł wprowadzenia turnieju liga może poddać pod głosowanie już w tym roku. Jest jednak za późno, by w razie pozytywnego wyniku głosowania, wprowadzić to rozwiązanie już w sezonie 2021/22. Na ewentualny turniej przyjdzie nam więc jeszcze poczekać. By zatwierdzić ten pomysł, liga potrzebuje zgody związku zawodników, oraz głosów przynajmniej 2/3 właścicieli klubów (a więc przynajmniej 20 z 30).