Tragiczne wieści. Nie żyje Brendan Malone

Tragiczne wieści. Nie żyje Brendan Malone

Tragiczne wieści. Nie żyje Brendan Malone
(Photo by Andrew Stawicki/Toronto Star via Getty Images)

Smutne wieści napłynęły do nas ze Stanów Zjednoczonych. W wieku 81 lat zmarł wieloletni trener NBA Brendan Malone. To ojciec obecnego trenera Nuggets, Michaela Malone’a.

Klub Denver Nuggets wydał we wtorek krótki komunikat, w którym poinformował o śmierci Brendana Malone’a.

„Z ogromnym smutkiem dzielimy się informacją o śmierci długoletniego trenera NBA Brendana Malone’a. Trener Malone był wspaniałym człowiekiem, który pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo w świecie koszykówki, zostanie zapamiętany jeszcze bardziej ze względu na niesamowitego męża, ojca, syna i dziadka. Nasze myśli są z całą rodziną Malone i wszystkimi bliskimi Brendana, którzy odczuwają tę wielką stratę” – czytamy w oświadczeniu.

Przed przybyciem do NBA Brendan Malone był asystentem w Fordham, Yale i Syracuse, a następnie w 1984 roku objął stanowisko głównego trenera na Rhode Island. Po dwóch sezonach w drużynie Rams Malone pracował jako asystent w drużynie New York Knicks, pracując pod okiem Hubiego Browna, Boba Hilla i Ricka Pitino.

Malone opuścił Nowy Jork po dwóch sezonach, aby dołączyć do sztabu Chucka Daly’ego w Detroit, gdzie pomógł Pistons zdobyć kolejne mistrzostwa NBA w 1989 i 1990. To właśnie podczas swojego pobytu w Detroit Malone pomógł opracować „Jordan Rules” jako sposób na powstrzymanie gwiazdy Chicago Bulls, Michaela Jordana.

W 1995 roku Malone został pierwszym trenerem Toronto Raptors. Spędził tam jeden sezon, później znów pełnił funkcję asystenta w drużynach Knicks, Pistons, Indiana Pacers, Cleveland Cavaliers i Orlando Magic. W 2005 roku poprowadził Cleveland w 18 meczach po zwolnieniu Paula Silasa. Pełnił wtedy rolę tymczasowego trenera.

W ciągu 27 sezonów w NBA drużyny, których był częścią, 20 razy awansowały do play-off, uzyskując łączny rekord 1165-1001. Zespoły te dotarły do siedmiu finałów konferencji, czterech finałów NBA i zdobyły dwa mistrzostwa NBA. Brendan Malone i jego syn Michael to jedyny duet trenerski ojciec-syn, który zdobył tytuł NBA.