Scottie Barnes Debiutantem Roku!

Scottie Barnes Debiutantem Roku!

Poznaliśmy odpowiedź na jedno z najciekawszych pytań pośród tegorocznych nagród indywidualnych. NBA ogłosiła właśnie Debiutanta Roku za sezon 2021/22 i został nim zawodnik Toronto Raptors, Scottie Barnes.

Ten wyścig praktycznie od samego początku rozgrywek zapowiadał się fascynująco. Zarówno Scottie Barnes, jak i Evan Mobley prezentowali kapitalny poziom i naprawdę trudno było przewidzieć który z nich sięgnie po tę nagrodę. W drugiej części sezonu, swoją kandydaturę zgłosił także Cade Cunningham, lecz słabszy początek zbyt wiele go kosztował i rozgrywający Pistons skończył na trzeciej pozycji.

Tymczasem różnica pomiędzy Mobleyem i Barnesem była nie tylko minimalna – okazała się najmniejszą odkąd 20 lat temu wprowadzono obecny format głosowania. Obu zawodników dzieliło zaledwie 15 punktów:

PLAYER1ST PLACE2ND PLACE3RD PLACETOTAL
Scottie Barnes48439378
Evan Mobley434610363
Cade Cunningham91078153

Kolejne miejsca zajęli Jalen Green z Houston Rockets, Franz Wagner z Orlando Magic i Herbert Jones z New Orleans Pelicans. Scottie o zwycięstwie dowiedział się od legendy Toronto Raptors, Vince’a Cartera, który sam niegdyś otrzymał to wyróżnienie właśnie w barwach zespołu z Kanady:

YT: NBA on Fire

Barnes notował w swoim pierwszym sezonie na parkietach NBA średnio 15,3 pkt (3. miejsce pośród wszystkich rookies), 7,5 zb (3. miejsce), 3,5 ast (5 miejsce) i 1,1 (5. miejsce) przechwytu na mecz, spędzając średnio 35 min na boisku (1. miejsce). Najważniejszą zaletą była jednak jego uniwersalność, szczególnie w defensywie, gdzie Scottie wyrósł na jednego z liderów Raptors. To trzeci tytuł ROTY dla gracza Toronto. Wcześniej dokonali tego wspominany już Carter (1998/99) i Damon Stoudamire (1995/96).