Chcesz oglądać NBA, ale nie wiesz jak? 🥺
Za darmo, na żywo w SUPERBET! 😁

superbet logo
wchodzę!
NBA News: Nowy format draftu już w tym roku! Dobry pomysł?

NBA News: Nowy format draftu już w tym roku! Dobry pomysł?

NBA News: Nowy format draftu już w tym roku! Dobry pomysł?
Photo by Sarah Stier/Getty Images

Roczny cykl życia i funkcjonowania ligi NBA ma swoje stałe punkty, wyznaczające pewien rytm. Jest dzień rozpoczęcia sezonu, jest dzień Trade Deadline, jest dzień draftu… No i tu zajdą zmiany.

Jak podaje Adrian Wojnarowski z ESPN, liga NBA wprowadza nowy format draftu. Zostanie od rozbity na dwa dni – pierwszego dnia odbędzie się pierwsza, a drugiego druga runda draftu. Zmiana zostaje wprowadzona już od 2024 roku, czyli najbliższego draftu zaplanowanego na dni 26-27 lipca.

Sam draft pozostaje bez zmian formalnych – wciąż mamy dwie rundy po 30 picków, drużyny wybierają w kolejności determinowanej miejscami w sezonie regularnym. Jedyną różnicą jest dzień przerwy pomiędzy rundami i ktoś może zadać (zasadne!) pytanie: Po co taka zmiana?

Pomysł na taką zmianę miał wyjść w dużej mierze od generalnych managerów. Ma to pomóc zarządom drużyn w lepszym, bardziej przemyślanym podejmowaniu decyzji. Liga zauważa, że coraz ważniejsze w strategii draftowej staje się umiejętne wyłowienie talentu w drugiej rundzie – talentu, który profilem pasować będzie do schematu zespołu. Żywymi przykładami z ostatnich lat są choćby Herb Jones, Bruce Brown, czy nawet Jalen Brunson.

Po pierwszej rundzie, na którą sztaby mogą przygotować pewne koncepcje działania, nastąpi przerwa, która pomoże lepiej wykorzystać picki drugorundowe (znacznie trudniej trafić tam na talent na miarę NBA). No i kluby dostaną więcej przestrzeni na około-draftowe transfery – z korzyścią dla widowiska.

Pamiętajmy, że pomiędzy każdym pickiem kluby mają tylko 5 minut na decyzję, a w drugiej rundzie czas ten spada do 2 minut.

No i umówmy się – kto był w stanie oglądać na żywa trwający kilka godzin draft w naszej strefie czasowej?