Luka Doncic po cichu jest świetnym obrońcą w tych Playoffach

Luka Doncic po cichu jest świetnym obrońcą w tych Playoffach

Luka Doncic po cichu jest świetnym obrońcą w tych Playoffach
Photo by Glenn James/NBAE via Getty Images

Pierwszy mecz serii Timberwolves z Mavericks zaskoczył – zwłaszcza defensywną postawą Mavs pod wodzą Luki Doncicia. Czy powinniśmy być tak zszokowani?

Wszystkie mecze obejrzysz za darmo w SUPERBET – wystarczy założyć konto, bez spełniania żadnych warunków!
Kod promocyjny
ZKRAINYNBA
sprawdź

+18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.

Dallas Mavericks prowadzą po pierwszym meczu Finałów Konferencji w serii przeciwko Minnesocie Timberwolves. Mecz był niezwykle wyrównany, a jednym z czynników, który zadecydował o wyniku, była postawa Luki Doncicia w końcówce. Postawa nie tylko ofensywna, ale może nawet przede wszystkim defensywna. Furorę zrobiły highlighty Słoweńca w obronie:

Scenariusz ten był lekko szokujący, bo – delikatnie mówiąc – dość leniwie poruszający się na nogach Doncic nigdy nie był kojarzony z dobrą grą w obronie. Te Playoffy jednak pokazują, że może być inaczej. Nie tylko ostatni mecz.

Ciekawa statystyka z drugiej rundy Playoffów. Zawodnicy rozgrywali w niej po 5-7 meczów i spośród wszystkich, którzy brali w nich udział, weźmy 20 zawodników, którzy kontestowali średnio najwięcej rzutów. Znajduje się w tym gronie Luka Doncic, przeciwko któremu bezpośredni rywal rzucał 15,5 próby na mecz. Wśród tych 20 graczy, Luka Doncic jest JEDYNYM, który zatrzymywał rywali na skuteczności poniżej 40% z gry!

I teraz tak: To oczywiście nie jest jakaś statystyka, która pokazywałaby, że Luka to nagle najlepszy obrońca ligi. To jasne, że przeciwko najlepszym obrońcom rywale starają się w ogóle nie rzucać, a na przeciwko Doncicia często nie stał najlepszy zawodnik rywali… Ale to wciąż całkiem imponujące.

Stawiając 50 PLN na Mistrzostwo NBA 2023/24 dla Mavericks, możesz wygrać 209 PLN
kurs z dnia: 24.05.2024
Kurs: 4.74
możesz zagrać
+18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.

W serii z Oklahomą, w istocie, Luka Doncic nie zajmował się kryciem najlepszych graczy rywali. Najczęściej przypadał mu zawodnik grający dla rywali w rogu boiska, a zadaniem luki było znajdowanie się na tyle blisko strefy podkoszowej, by w razie czego zagęścić pole gry. Zdarzało mu się autentycznie zaliczyć dobre posiadanie defensywne w grze z pomocy:

Jeśli już Doncic znajdował się przed Shaiem Gilgeous-Alexandrem, to raczej dlatego, że zawodnicy Thunder tak nawigowali grą zasłonami, żeby wymusić tego rodzaju miss-match. Często okazywało się jednak, że Doncic wcale nie był dla SGA prostym rywalem do objechania:

Nie inaczej było w pierwszej rundzie Playoffów przeciwko Clippers. Rywale trafiali w tej serii tylko 43,3% rzutów z gry (mniej w całych Playoffach trafiali tylko Pelicans i Heat) i postawa Luki Doncicia miała tu spore znaczenie. Na Twitterze możemy znaleźć kilkuminutowe kompilacje defensywy Mavericks z serii z Clipeprs, w których Luce także zdarza się błyszczeć intensywnością:

superbet logo MECZE PLAYOFF OBEJRZYSZ ZA DARMO: SPRAWDŹ! ⬅️

18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.