Lista wolnych Polaków – coraz mniej nazwisk! Kto jest jeszcze do wzięcia? (Aktualizacja)

Lista wolnych Polaków – coraz mniej nazwisk! Kto jest jeszcze do wzięcia? (Aktualizacja)

Lista wolnych Polaków – coraz mniej nazwisk! Kto jest jeszcze do wzięcia? (Aktualizacja)
Jakub Nizioł / foto: Andrzej Romański / PLK

Co prawda lista z wolnymi Polakami robi się coraz krótsza, na rynku są jeszcze do wzięcia duże nazwiska. W tym gronie są m.in. mistrzowie Polski, reprezentanci kraju czy ligowi weterani. Serwis „Z Krainy NBA” przedstawia zaktualizowaną wersję listy „wolnych agentów”.

Sytuacja na rynku transferowym w ORLEN Basket Lidze jest bardzo dynamiczna. Przekonaliśmy się o tym w poniedziałek, gdzie skreśliliśmy aż trzy polskie nazwiska. Najpierw – z samego rana – informowaliśmy o transferze Jakuba Musiała do Czarnych Słupsk. Kilka godzin później ogłoszono powrót Krzysztofa Sulimy do Anwilu Włocławek, a wieczorem prawdziwa bomba w postaci wyjazdu Jakuba Nizioła do Francji. Polak we wtorek ma podpisać kontrakt z beniaminkiem PRO A.

W poniedziałek do listy dopisaliśmy za to dwa polskie nazwiska. To Kuba Piśla, który pod koniec minionego tygodnia rozwiązał umowę ze Śląskiem Wrocław i Aleksander Lewandowski, z którym Zastal nie przedłużył współpracy na sezon 2024/2025 (miał taką opcję zapisaną w kontrakcie). Wiemy, że agent tego pierwszego gracza rozmawia z 2-3 klubami na poziomie PLK (słyszeliśmy o Arce i GTK). Lada moment powinniśmy poznać szczegóły ws. jego przyszłości.

Co prawda na liście widnieją jeszcze nazwiska Kostrzewskiego i Szymona Wójcika, ale obaj mają niedługo zasilić szeregi Kinga Szczecin. Dla tego pierwszego będzie to powrót do Kinga po rocznej przerwie, z kolei Wójcik grał ostatnio w Czarnych. Miał ofertę Stali, ale wybrał Kinga głównie ze względu na występy w BCL i możliwość współpracy ze świetnym rozgrywającym Andrzejem Mazurczakiem.

Lista wolnych Polaków – aktualizacja (2 lipca) / źródło: archiwum własne

Najciekawszymi dostępnymi nazwiskami w tym momencie są reprezentanci Polski: Łukasz Kolenda i Michał Michalak. Obaj deklarują chęć wyjazdu z Polski i grania w innej lidze niż ORLEN Basket Liga (taką drogę obrał Jakub Nizioł, mimo że na stole miał wyższą ofertę pod względem finansowym od Śląska Wrocław). Kolenda i Michalak mają też na stole propozycje z polskich klubów, ale jak na razie nie kwapią się za bardzo do złożenia podpisów. Sytuacja w obu przypadkach może się przeciągać.

Na grę poza granicami Polski liczy także Marcel Ponitka, który ostatnio był zawodnikiem Legii Warszawa. Wiemy, że do tego klubu nie wróci. W Polsce interesują się nim inne kluby – m.in. Anwil Włocławek i WKS Śląsk Wrocław, które w kolejnym sezonie przystąpią do europejskich pucharów.

Polaka do składu poszukuje także Trefl Sopot, który ma czterech graczy z ważnymi umowami. To Jarosław Zyskowski, Mikołaj Witliński, Geoffrey Groselle i Jakub Schenk. Klub chciał dalej współpracować z Jakubem Musiałem, ale ten skorzystał z opcji przedwczesnego rozwiązania kontraktu i przeniósł się do Czarnych Słupsk (ten klub pochwali się lada moment kolejnym polskim transferem).

Aktywnie – choć po cichu – działają także w szeregach MKS-u Dąbrowa Górnicza. Zespół w kolejnym sezonie poprowadzi Hiszpan Boris Balibrea, który rozgląda na rynku za zawodnikami (polskimi i zagranicznymi). Ważne umowy z klubem posiadają: Dawid Słupiński, Maciej Kucharek i Marcin Piechowicz. Do tego grona dołączy Szymon Ryżek. Trwają też rozmowy z Błażejem Kulikowskim.

Nie można nie wspomnieć o zawodnikach doświadczonych, którzy w swoim CV mają nie tylko sporo rozegranych meczów, ale także liczne sukcesy. W tym gronie są m.in. Adam Hrycaniuk (blisko pozostania w Gdyni), Adam Łapeta, Paweł Kikowski czy Karol Gruszecki. Ci gracze są w stanie nadal dać dużo na parkiecie i w szatni.