Kolejni Polacy znikają z listy – ujawniamy nowe informacje z rynku transferowego PLK

Kolejni Polacy znikają z listy – ujawniamy nowe informacje z rynku transferowego PLK

Kolejni Polacy znikają z listy – ujawniamy nowe informacje z rynku transferowego PLK
Maks Wilczek / foto: Andrzej Romański / PLK

Lista wolnych Polaków robi się coraz krótsza – kolejni gracze podpisują umowy na sezon 2026/2027. Z naszych informacji wynika, że trzech graczy ma przenieść się z 1-ligowych parkietów do ORLEN Basket Ligi. W drugą stroną powędruje z kolei Maciej Bender. Do Polski nie wróci Michał Sokołowski, który zostaje na dłużej w Turcji.

Kluby ORLEN Basket Ligi kompletują składy na sezon 2026/2027. Trwają rozmowy i negocjacje, a niektórzy też podpisują umowy.

Czy Szymon Zapała zagra poza granicami Polski w sezonie 2026/2027?
68 użytkowników już oddało swój głos Ankieta
  • Tak
  • Nie
  • Tak
    19 głosów
  • Nie
    49 głosów
Wczytywanie…

Naszą „wędrówkę informacyjną” zaczynamy od ruchów Enea Abramczyk Astorii Bydgoszcz. Beniaminek ORLEN Basket Ligi odważnie poczyna sobie na polskim rynku transferowym. Dyrektor sportowy Michał Chyliński pozyskał Kacpra Kłaczka (wygrywając walkę z innymi klubami PLK) i Davida Brembly’ego, który zdecydował na odejście ze Stali Ostrów Wielkopolski. Koszykarz otrzymał ofertę od poprzedniego pracodawcy, ale ją odrzucił (nie była – zdaniem zawodnika – atrakcyjna pod kątem finansowym). To nie koniec wzmocnień polskiej części składu.

Z Legią Warszawa żegna się Maksymilian Wilczek, który zdobył z tym klubem dwa mistrzostwa Polski. Koszykarz mocno się rozwinął w Legii, dokładając ważną cegiełkę do sukcesów. Teraz Polak chce odgrywać większą rolę w zespole. W Legii na jego pozycji jest kapitan Michał Kolenda, dlatego Wilczek zmieni otoczenie. Na dniach ma podjąć decyzję. Wiemy, że otrzymał konkretne oferty – m.in. z Anwilu, PGE Startu czy Twardych Pierników.

Wojciech Kamiński i Grzegorz Kulka znów razem? To podobno możliwy scenariusz. Kiedyś zdobyli wicemistrzostwo w Legii. Teraz strony rozmawiają o współpracy w PGE Starcie Lublin, który jak dotąd zatrudnił tylko jednego koszykarza – Matthiasa Tassa z Legii Warszawa. Na liście płac jest także dwóch Polaków: Filip Put i Bartłomiej Pelczar. Czy dołączy do nich Kulka, były gracz Górnika?

Lista wolnych Polaków – 26 czerwca

Z 1. ligi do PLK

Udało nam się ustalić, że trzech graczy ma zamienić 1-ligowe parkiety na ORLEN Basket Ligę. W tym gronie są Maciej Nagel (ostatnio Decka Pelplin), Jakub Galewski (WKK Wrocław) i Jakub Andrzejewski (Astoria Bydgoszcz).

Z tej trójki doświadczenie na poziomie PLK ma tylko Maciej Nagel, który w sezonie 2023/2024 rozegrał siedem meczów w barwach AMW Arki Gdynia.

W drugą stronę powędrują Maciej Bender i Aleksander Busz. Podkoszowy, który ostatnio był w GTK Gliwice, związał się umową z ŁKS-em Łódź.

Sokołowski nie wróci

Do Polski nie wybiera się Michał Sokołowski. Reprezentant kraju nadal będzie występował w lidze tureckiej. Podpisał kontrakt z Cayirova Belediye Kocaeli, beniaminkiem tureckiej ekstraklasy.

Pracy poza granicami Polski szuka także inny kadrowicz, Szymon Zapała. Ten ostatnio występował w Enerdze Treflu Sopot. Teraz jego agent prowadzi rozmowy z klubami zagranicznymi. Pojawiają się pierwsze wstępne zapytania.

Na rynku do wzięcia są jeszcze m.in. Michalak, D. Wilczek, Woroniecki, Łapeta czy Aleksander Wiśniewski, który zakończył swój pobyt w Śląsku Wrocław. Pracy na poziomie NCAA szuka Kuba Piśla. Podobnie jak Kacper Marchewka.

Sytuacja na rynku transferowym w ORLEN Basket Lidze jest coraz bardziej interesująca. Będziemy na bieżąco informować o nowych ruchach poszczególnych klubów.