Hassan Whiteside: Czuję się Obrońcą Roku

Hassan Whiteside: Czuję się Obrońcą Roku

Indywidualne wyróżnienia pozostają niezwykle ważne dla większości zawodników NBA. Jednym z najbardziej prestiżowych tytułów jest z pewnością Obrońca Roku. O tej nagrodzie marzy w tym sezonie Hassan Whiteside z Portland Trail Blazers.

Podwajamy powitalny bonus od PZBUK – nawet 500 zł

Co więcej, Whiteside jest przekonany, że powinien być traktowany jako jeden z głównych kandydatów do zdobycia statuetki. Zapytany o to przez Dwighta Jaynesa z NBC Sports, środkowy Blazers przyznał wprost:

„Moim zdaniem, jak najbardziej. Gobert wygrał tę nagrodę, ponieważ przewodził lidze w blokach. Jeśli mi się uda, to już po raz drugi w karierze wygram w tej kategorii. Myślę, że warto o tym chociaż porozmawiać.”

Porozmawiajmy zatem. Hassan faktycznie jest pierwszy w średniej bloków na mecz w tym sezonie i to ze sporą zaliczką. Whiteside każdego wieczoru zapisuje na swoje konto średnio 3,1 blk na mecz, podczas gdy drugi w tej kategorii Anthony Davis zalicza 2,5 zablokowanych rzutów. To jednak tak naprawdę jedyna kategoria, w której broni się kandydatura Hassana.

Defensive Rating środkowego to fatalne (jak na kandydata do DPOTY) 111.7 pkt. Defensive win shares wygląda już lepiej i z wynikiem na poziomie 2,8 Whiteside znajduje się w pierwszej 20 ligi. Jednakże najbardziej jego szanse sabotuje fakt, że dowodzi on dopiero 27 obroną NBA. Zdaniem centra to jednak w ogóle nie powinno być brane pod uwagę:

„To nie jest nagroda zespołowa, tylko indywidualna. A dopóki rozmawiamy o blokowaniu rzutów, nikt inny nawet nie jest blisko.”

Niestety dla Whiteside’a, nagroda Obrońcy Roku nie jest tożsama z tytułem najlepiej blokującego ligi. I choć środkowy Blazers jest innego zdania, to jednak w rzeczywistości nie brakuje powodów, dla których to właśnie Gobert dwukrotnie wygrywał tę statuetkę, a nie Whiteside:

Źródło: Youtube.com/Coach Daniel

Mimo wszystko, należy docenić postawę Whiteside’a, który w Portland stał się znów istotnym elementem rotacji, choć Defensive Player of the Year to jednak zdecydowanie za wysokie progi. Szczególnie, że w tym roku kandydaci do tej nagrody są bardzo mocni, z Giannisem Antetokounmpo i Anthonym Davisem na czele.

Źródło: Youtube.com/Bleacher Report