Górnik wraca do PLK po 15 latach. Liga będzie poszerzona!

Górnik wraca do PLK po 15 latach. Liga będzie poszerzona!

Górnik wraca do PLK po 15 latach. Liga będzie poszerzona!
Andrzej Adamek / foto: Marcin Stelmach / Górnik Wałbrzych

Stało się. Górnik Wałbrzych pokonał w finale I ligi Astorię Bydgoszcz i awansował do ORLEN Basket Ligi. Tym samym rozgrywki na najwyższym szczeblu wrócą do tego miasta po 15-letniej przerwie. Szefowie PLK chcą poszerzyć ligę już od sezonu 2024/2025.

Górnik Wałbrzych od kilku lat zażarcie walczył o promocję do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Za każdym razem zespół potykał się jednak w wielkim finale. W minionym sezonie przegrał z Dzikami Warszawami, rok wcześniej z Sokołem Łańcut, a dwa lata temu lepszy okazał się zespół Czarnych Słupsk. Teraz w końcu udało się zrealizować marzenia wałbrzyskich kibiców. Górnik w finale Pekao S.A. 1 Ligi pokonał Astorię Bydgoszcz 3:1 i awansował do ORLEN Basket Ligi.

MVP finałów został wybrany Damian Durski. Na ostatnim meczu w Bydgoszczy obecny był m.in. Łukasz Koszarek, który wręczył zawodnikowi wysokiej klasy zegarek marki Aerowatch.

Jestem bardzo szczęśliwy, chyba najszczęśliwszy w życiu. To jest spełnienie marzeń. Wspaniała historia, emocje wciąż we mnie buzują i na pewno długo się nie uspokoję. Zostałem wyróżniony indywidualnym tytułem MVP finałów, ale ta nagroda należy się całej drużynie. Wszyscy, zaczynając od zawodników, przez trenerów, cały sztab i ludzi pracujących na rzecz klubu, zasłużyli na tę nagrodę – mówi Durski, którego cytuje serwis 1lm.pzkosz.pl.

Wiemy, że szefowie wałbrzyskiego klubu od lat przygotowywali się do gry w PLK. Za każdym razem podkreślając, że interesuje ich tylko sportowy awans. „Dzika karta” nie wchodziła w grę. Nie przez przypadek piszemy o tej “dzikiej karcie”, ponieważ wszystko wskazuje na to, że liga w sezonie 2024/2025 zostanie poszerzona.

Mówi się o jednym lub dwóch nowych klubach, które – właśnie na zasadzie wykupienia “dzikiej karty” – mają dołączyć do rozgrywek ORLEN Basket Ligi. Taki pomysł (przedstawiony przez prezesa Łukasza Koszarka) został już zaakceptowany przez radę nadzorczą.

Z naszych informacji wynika, że niemal na pewno do PLK dołączy Zagłębie Sosnowiec, klub, który w kolejnym sezonie ma dysponować całkiem niezłym budżetem jak na warunki PLK. Tamtejsi działacze już prowadzą wstępne rozmowy z graczami na temat ewentualnej współpracy. Wymienia się także 2-3 inne ośrodki, które mogą (ale wcale nie muszą) dołączyć do ORLEN Basket Ligi. Więcej szczegółów w tej sprawie powinniśmy poznać w czerwcu.

Start sezonu 2024/2025 zaplanowano na ostatni tydzień września. To wtedy – w Radomiu – odbędzie się turniej (z udziałem czterech drużyn) o Superpuchar Polski.

superbet logo ZAŁÓŻ KONTO I OGLĄDAJ MECZE PLK ZA DARMO! 📺🤩

18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.