Dereck Lively: Debiutant, który nie pęka w Finałach NBA

Dereck Lively: Debiutant, który nie pęka w Finałach NBA

Dereck Lively: Debiutant, który nie pęka w Finałach NBA
Photo by Nathaniel S. Butler/NBAE via Getty Images

Magic Johnson jako debiutant w 1980 roku zdobył 42 punkty w meczu Finałów NBA – najwięcej punktów debiutanta w meczu finałowym w historii. Elgin Baylor jako debiutant w 1959 roku zagrał kapitalną serię. Czasy były inne – w historii współczesnej wskazać możemy na Tylera Herro, który w swoim pierwszym sezonie w NBA była ważnym elementem grających w Finale Miami Heat, albo Christiana Brauna, który w mistrzowskim sezonie Nuggets grał istotną rolę w serii finałowej.

To, że debiutant dobrze radzi sobie na poziomie Finałów NBA nie jest jednak regułą. Ci najlepsi debiutanci z wysokimi pickami trafiają jednak zazwyczaj do słabych drużyn. Ekipy, które kończą sezon w Finałach NBA, zazwyczaj wybierały z niższym numerem. Dallas Mavericks w ostatnim drafcie wybierali z 10. pickiem. Ten wybór postanowili jednak wymienić za niższy, 12. wybór, biorąc do siebie młodego centra, Derecka Lively. Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, jak dobra jest to decyzja.

Stawiając za freebet od SUPERBET na +8,5 punktu Derecka Lively, możesz wygrać 55 PLN
kurs z dnia: 17.06.2024
Kurs: 1.85
możesz zagrać
+18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.

Dereck Lively miał być w tych Playoffach zmiennikiem dla Daniela Goafforda i… Jest nim, ale gra od Gafforda więcej minut i rozgrywa je lepiej:

statystykaD. LivelyD. Gafford
minuty21,920,7
punkty8,29,1
zbiórki7,65,7
asysty1,40,7
bloki1,01,6
skuteczność67,7%63,6%
plus/minus+5,2-1,9

„Myślę, że ludzie zapominają, że on jest debiutantem. To debiutant, a robi swoją robotę. Był niesamowity przez cały sezon. Obserwowanie jak się rozwija jest niewiarygodne.”

– Luka Doncic

Jak na chłopaka, który ma dopiero 20 lat i rozgrywa swój pierwszy sezon na poziomie NBA, Lively imponuje przede wszystkim tym, jak efektywna jest jego gra. Pomimo braku doświadczenia nie popełnia wielu błędów; podejmuje dobre decyzje rzutowe, ale też wie jak ustawiać się w obronie.

„Nie oczekiwałem, że będę w tym punkcie, kiedy rok temu patrzyłem na draft. Za tydzień kolejny draft – rok temu na tydzień przed draftem waliło mi serce, bo nie wiedziałem co się wydarzy. Teraz gram w Finałach NBA.”

– Dereck Lively

W ostatnim meczu Lively zaimponował trafieniem z dystansu. Była to dopiero trzecia oddana przez niego trójka w tym sezonie – pierwsza w Playoffach i pierwsza trafiona. Choć zdecydowanie nie był to element jego gry w tym sezonie, nie bał się podjąć decyzji:

„On potrafi rzucać. Jako 20-latek, który uczył się w liceum na poziomie AAU; potrafi rzucać, potrafi kozłować. Zapytaj go – powie Ci, że grał nawet jako rozgrywający.”

– trener Jason Kidd

Przed draftem Lively porównywany był do zawodników znanych przede wszystkim jako obrońcy obręczy: czy to do Mitchella Robinsona, czy grającego wcześniej Tysona Chandlera. Dziś można zastanawiać się, czy sufit Lively’a nie wisi wyżej.

superbet logo FINAŁY NBA 🏆 OBEJRZYSZ ZA DARMO: SPRAWDŹ! ⬅️

18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.