Celtics wymieniają Kembę Walkera!

Celtics wymieniają Kembę Walkera!

Celtics wymieniają Kembę Walkera!
Photo by Brian Babineau/NBAE via Getty Images

Brad Stevens jako nowy zarządca w Bostonie szybko przeszedł do działania. Jak donosi Adrian Wojnarowski z ESPN, Celtics wymieniają Kembę Walkera do Oklahomy City Thunder!

Thunder: Kemba Walker / 16. pick draftu 2021 / drugorundowy pick 2025
Celtics: Al Horford / Moses Brown / drugorundowy pick 2023

Ciekawy pierwszy ruch dla Brada Stevensa. Wojnarowski zwraca uwagę na fakt, że pierwsza wymiana dokonana przez niego w karierze, to deal z Samem Prestim – jego dobrym przyjacielem jeszcze z czasów pracy na uniwersytecie Butler. Dobra wprawka.

Celtics oddają dużą umowę Kemby Walkera za podobną umowę Ala Horforda, który wraca do Bostonu po dwóch sezonach przerwy na grę w Sixers i Thunder. Cóż, „grę” – w Oklahomie powiedziano mu wprost, że stawiają na młodzież i Horford większość czasu przesiedział na ławce. Można więc przypuszczać, że także 31-letni Kemba nie zagrzeje tam miejsca na dłużej i będzie służył jako element kolejnej wymiany.

Istotny musi być dla Bostonu czynnik finansowy. Kontrakt Kemby Walkera obowiązuje do sezonu 2022/23 włącznie i wynosi 72 miliony dolarów (ostatni sezon to opcja, którą na pewno podejmie). Kontrakt Horforda trwa tyle samo i też jest dość wysoki (53,5 miliona do sezonu 2022/23), ale ostatni rok nie jest w pełni gwarantowany i zamiast 26,5 miliona dolarów za te ostatnie rozgrywki, może dostać 'tylko’ 14,5 miliona. Dla Celtics to więc spora oszczędność w kontekście kolejnych dwóch lat.

Moses Brown – obiecujący, 21-letni center – idealnie wpisuje się w zespół Celtics, który szuka potencjału na przyszłość, a także ma problemy pod koszem. Z drugiej strony, 16. pick pozyskany przez OKC, to już ich trzeci pierwszorundowy wybór w drafcie 2021. Pozwala to przypuszczać, że w razie czego spróbują przesunąć się wyżej (choć mają 11,5% szans na pierwszy wybór w loterii).

Wartość Kemby Walkera w tym okienku nie była najwyższa. Ma on za sobą rozczarowujący sezon naznaczony znów problemami zdrowotnymi. Kiedy grał (tylko 43 razy), notował średnio 19,3 punktu, 4 zbiórki i 4,9 asysty, przy 42% skuteczności z gry i 36% skuteczności z dystansu.