Bogucki, Garrison – wielki ruch na rynku PLK! Ujawniamy nowe informacje transferowe
Karuzela transferowa w ORLEN Basket Lidze kręci się w najlepsze. Kibice, którzy kochają zmiany / roszady w składach, nie mogą narzekać na nudę. Astoria ma trenera, Zastal przedłużył współpracę z Garrisonem, a Arka składa ofertę Barbitchowi. Portal „Z Krainy NBA” przedstawia najnowsze informacje transferowe.
Zacznijmy od Enea Abramczyk Astorii Bydgoszcz, która wybrała trenera na sezon 2026/2027. To Anders Sommer, który latem zeszłego roku odbył rozmowy z trzema polskimi klubami: AMW Arka Gdynia (wybrano Mantasa Cesnauskisa), Energa Trefl Sopot (Mikko Larkas) i Anwil Włocławek (Grzegorz Kożan). Ostatnio 42-letni Duńczyk pracował w Paris Basketball w roli asystenta. Sommerowi w Bydgoszczy będzie pomagał duet Polaków: Marek Zapałowski i Grzegorz Skiba.
Bydgoszczanie oficjalnie poinformowali, że współpracę z klubem zakończył Karol Gruszecki. Koszykarz – jak słyszymy – wykorzystał zapis zawarty w umowie. Udało nam się skontaktować z prezesem Bartłomiejem Dzedzejem.
-
A. Plutę
-
M. Michalaka
-
J. Schenka
-
Ł. Kolendę
-
A. Plutę47 głosów
-
M. Michalaka11 głosów
-
J. Schenka13 głosów
-
Ł. Kolendę13 głosów
– Chcielibyśmy podziękować Karolowi za zaangażowanie w całym sezonie. Bardzo dużo dał drużynie na i poza parkietem. Wniósł doświadczenie, które było niezwykle cenne podczas drogi do PLK. Rozumiemy jego decyzję. Zawsze będzie mile widziany w Bydgoszczy. Życzymy mu dużo zdrowia i powodzenia w dalszej części kariery. Wierzę, że już niedługo spotkamy się na koszykarskich parkietach – powiedział.
Dzieje się w Arce. Garbacz zostaje, Barbitch z propozycją
Jakub Garbacz miał pod koniec poprzedniego tygodnia rozmowę z trenerem Vedranem Bosniciem, ale ostatecznie do Anwilu Włocławek nie trafi. Polak, który jest mocno związany z klubem i z miastem, podpisze nową umowę z AMW Arką.
Gdynianie mają czterech Polaków z ważnymi kontraktami i teraz przystępują do budowania zagranicznego składu. Ma być sześciu obcokrajowców. W tym gronie nie będzie najprawdopodobniej Luke’a Barretta, który otrzymał bardzo dobrą ofertę pod kątem finansowym i sportowym z Bundesligi. Na stole leżą propozycje przedłużenia umów z Kresimirem Ljubiciciem i Einarasem Tubutisem. Arka – co udało nam się ustalić – przedstawiła także propozycję dalszej współpracy Francuzowi Milanowi Barbitchowi.
Zastal z dużym newsem
Na wtorkowym świętowaniu wicemistrzostwa Polski przedstawiciele ORLEN Zastalu Zielona Góra oficjalnie ogłosili przedłużenie współpracy z Conley’em Garrisonem, amerykańskim zawodnikiem, który zrobił furorę na parkietach PLK. W 44 rozegranych spotkaniach zdobywał średnio 10,9 punktu, 3,8 zbiórki i 5,2 asysty. Był również ceniony za grę w defensywie. Wiemy, że Amerykanin świetnie czuł się w Zielonej Górze. Tutaj narodził się jego syn. To pierwszy obcokrajowiec w zielonogórskim zespole na sezon 2026/2027. Ważne umowy mają także: Andrzej Mazurczak, Filip Matczak, Miłosz Majewski i Krzysztof Sulima.
Legia ma nowego Polaka
Szymon Tomczak jest pierwszym Polakiem, który podpisał umowę z Legią Warszawa. Koszykarz związał się dwuletnią umową. Wiemy, że kontrakt został już podpisany dużo wcześniej. Legia ogłosiła tę informację w środę. O Tomczaka walczyły też inne kluby, w tym King Szczecin. Słyszymy, że mistrzowie Polski lada moment powinni ogłosić nazwisko kolejnego polskiego koszykarza. Ważne umowy z Legią mają: Błażej Czapla, Michał Kolenda, Wojciech Tomaszewski i Dawid Niedziałkowski.
Bez umowy jest Maksymilian Wilczek, który rozgląda się za nowym pracodawcą. Koszykarz otrzymał już pierwsze oferty z klubów PLK.
Hit transferowy w I lidze
Z naszych informacji wynika, że do I ligi przenosi się Adrian Bogucki, który będzie zawodnikiem zespołu Novimex Polonia 1912 Leszno. Pierwszą wzmiankę na ten temat zrobiliśmy 9 maja na naszym portalu. Teraz wiemy, że ten transfer zostanie przeprowadzony. To wielka bomba transferowa na zapleczu ORLEN Basket Ligi. Agent zawodnika przekazał już zainteresowanym klubom, że Bogucki podjął decyzję. W gronie zainteresowanych był m.in. MKS Dąbrowa Górnicza. Ciekawostką jest fakt, że z tego zespołu do I ligi trafi także Aleksander Załucki (podpisał umowę z Miastem Szkła Krosno). Dąbrowianie z kolei w czwartek mają poinformować o pierwszym zagranicznym transferze (ważne umowy mają Ron Curry i Martin Peterka).
Ten zawodnik był na celowniku polskich klubów
Z naszych informacji wynika, że kilka polskich klubów wyraziło zainteresowanie pozyskaniem 26-letniego Isaiaha Bigelowa, który dwa ostatnie sezony spędził w lidze węgierskiej. Skrzydłowy (201 cm) pokazał się z bardzo dobrej strony, robiąc duży krok w swojej karierze. Podpisał umowę w Serie A (Dolomiti Trentino).
Warto też dodać, że w czwartek poznamy decyzję FIBA w sprawie uczestników Basketball Champions League w sezonie 2026/2027. Wiemy, że Dziki Warszawa zgłosiły się do uczestnictwa w eliminacjach do fazy grupowej. Klub ze stolicy działa w dużej ciszy na rynku transferowym. Niedługo Dziki powinny pochwalić się pierwszymi transferami.