4-0 dla Sixers w pierwszej rundzie?
Postaw bez ryzyka za Freebet od TOTALbet!

3.45
Graj!
Analiza Playoffs 2023: Obrona trójek Nets vs… Joel Embiid

Analiza Playoffs 2023: Obrona trójek Nets vs… Joel Embiid

Analiza Playoffs 2023: Obrona trójek Nets vs… Joel Embiid
Photo by Jim McIsaac/Getty Images

Analizujemy dalej zestawienia pierwszej rundy Playoffów NBA. Wracamy na wschód, gdzie przyjrzymy się pojedynkowi Nets z Sixers i ustalimy, czy Nets mają tu jakiekolwiek szanse i gdzie mogą ich upatrywać. Uprzedzam, że może być to analiza krótsza, bo tych szans może nie być wcale dużo…

wynik: kurs: bukmacher:
4-0 Sixers3.45 GRAJ
4-1 Sixers3.00 GRAJ
4-2 Sixers5.00 GRAJ
4-3 Sixers5.40 GRAJ
4-3 Nets17.00 GRAJ
4-2 Nets16.00 GRAJ
4-1 Nets50.00 GRAJ
4-0 Nets90.00 GRAJ

Dwie poprzednie analizy dla tych, którzy przegapili, a są ciekawi:

W bezpośrednich starciach pomiędzy Sixers a Nets w tym sezonie, za każdym razem – czyli czterokrotnie – wygrywali Sixers. Trudno jednak wyciągać jakieś wnioski z większości z tych spotkań. O drużynie Brooklyn Nets w takim kształcie, w jakim mamy ją obecnie, mówić można dopiero od Trade Deadline, czyli początku lutego. Wcześniejsze mecze (dwa) nie znaczą dziś wiele. Sixers i Nets rozegrali między sobą ostatni mecz sezonu, jednak wówczas Sixers wystawili wybitnie rezerwowy skład nie grając już o nic – ten też odpada. Okazuje się jednak, że ekipy te zagrały w sezonie 1 mecz, w którym na parkiet wyszły składy, które równie dobrze możemy zobaczyć w Playoffach. Było to 11 lutego – krótko po Trade Deadline. Wówczas Sixers wygrali 101:98, a więc wynik był dosyć bliski. Było to spowodowane jednym, dość znaczącym elementem gry…


atut Nets: obrona trójek


W tym jednym, jedynym reprezentatywnym meczu Nets z Sixers, Joel Embiid i spółka trafili zaledwie 6/23 rzutów z dystansu. Ktoś powie: mieli słabszy rzutowo dzień, dlatego wynik był na styku. Nets pokazują jednak, że problemy rzutowe rywali na dystansie to pewna prawidłowość.

Licząc od Trade Deadline, Brooklyn Nets pozwalają rywalom na tylko 7,6 trafionej trójki ze szczytu boiska. Gorzej kluby trafiały jedynie przeciwko najlepszej obronie sezonu, Cleveland Cavaliers. Po cichu okazuje się, że po wymianach Duranta i Irvinga, Nets dysponują całkiem szeroką rotacją wysokich, sprawnych skrzydłowych, zdolnych do agresywnego rotowania w obronie. Mikal Bridges, Cameron Johnson, Royce O’Neale, Cam Thomas… Jest komu bronić. Co więcej, wszyscy oni grają w ramach agresywnego, ale dobrze przemyślanego schematu wychodzenia wysoko do strzelców na obwód. Dobre zaangażowanie, dobra komunikacja. Sam zobacz, jak przytomnie zachowali się obrońcy po słabej stronie parkietu przy podwojenia Joela Embiida. Cam Johnson od początku wiedział, że musi na radar kryć dwóch strzelców. W kluczowym momencie nie zawahał się i wiedział do kogo podbiec. Wbrew intuicji nie do tego gracza, do którego zagrywana była piłka – to dzięki komunikacji i znajomości założeń:

Nie bez znaczenia dla obrony trójek jest postać Nicolasa Claxtona. Postęp, jaki poczynił ten chłopak w obronie jest niewiarygodny. Zwłaszcza w przejmowaniu krycia na kozłujących po zasłonach:

Świetny Nic Claxton nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów Nets w tej serii…


atut Sixers: Joel Embiid, po prostu


Po prostu. Nets nie mają absolutnie żadnej odpowiedzi na Joela Embiida. Jedynym centrem na Brooklynie (wybacz Day’Ron Sharpe, że zawsze Cię ignoruję) jest wspomniany już Nic Claxton, który jak dobrym nie byłby drużynowym obrońcą, Embiida zatrzymać nie potrafi. Jest szybki, skoczny, ma dobre instynkty, ale kiedy JoJo wejdzie w grę tyłem do kosza, Claxton okazuje się najzwyczajniej w świecie za chudy. W ostatnim meczu Embiid przeciwko Claxtonowi nawrzucał 37 punktów – przejechał się po biednym Nicholasie:

Nie ma co się nawet rozwijać. Nets to zespół wybitnie small-ballowy, bez żadnej odpowiedzi na Joela Embiida. Od momentu Trade Deadline, są dopiero na 27. ligowym miejscu pod względem zbieranych piłek (zdobywają zaledwie 46,9% możliwych do zebrania piłek). Co więcej, tracą najwięcej w całej lidze punktów z akcji post-up na mecz. Sixers z kolei – bez niespodzianek – są w ligowym TOP3 pod względem punktów zdobywanych w post-up. JoJo nie mógł wymarzyć sobie łatwiejszego dla niego indywidualnie match-upu.


MÓJ TYP: Sixers w 4, jeśli Embiid nie odpuści profilaktycznie jakiegoś meczu na wyjeździe