Trener Boston Celtics zawieszony! Sarver sprzedaje Suns!

Trener Boston Celtics zawieszony! Sarver sprzedaje Suns!

Trener Boston Celtics zawieszony! Sarver sprzedaje Suns!
Photo by Maddie Meyer/Getty Images

Wygląda na to, że obyczajowy skandal Roberta Sarvera może wywołać w NBA swego rodzaju lawinę. Minionej nocy amerykańskie media – w tym Adrian Wojnarowski z ESPN – podali do informacji publicznej, że trener Boston Celtics, Ime Udoka, może mieć kłopoty.

Okazuje się, że Ime Udoka nawiązał, jakby to napisać… Intymną relację z jedną z pracownic klubu. Nie ma na szczęście mowy o żadnym wykorzystaniu seksualnym, jak bywa w tego rodzaju historiach – doniesienia podają, że była to obopólna relacja. Niestety jednak, relacja taka narusza zasady panujące w organizacji i Udoka musi liczyć się z konsekwencjami. Adrian Wojnarowski twierdzi, że karę będzie stanowić zawieszenie, którego długość nie jest jednak znana. 'Wyrok” ma zapaść jeszcze dzisiaj, ale już spekuluje się, że najwyższy wymiar kary może odsunąć Udokę od pracy nawet na cały nadchodzący sezon.

EDIT Adrian Wojnarowski potwierdza, Ime Udoka zostanie zawieszony na cały sezon 2022/23. Rolę trenera tymczasowego pełnić ma w międzyczasie dotychczasowy asystent, Joe Mazulla.

Co jednak warte podkreślenia, posada szkoleniowca nie jest w związku ze sprawą zagrożona.

Tak długie zawieszenie mocno pokrzyżowałoby plany Bostonu na nadchodzący sezon. Według bukmacherów (przynajmniej do tej pory) Celtics byli głównymi faworytami do zdobycia mistrzostwa NBA. Trener Udoka rok temu zastąpił Brada Stevensa, który ustąpił ze stołka szkoleniowca na rzecz posady w zarządzie klubu. Już w swoim pierwszym sezonie pracy, Udoka doprowadził ekipę z Bostonu do Finałów NBA.

Wróćmy jednak do Roberta Sarvera, właściciela Phoenix Suns. Czy to jego głośna sprawa była przyczynkiem do tego, że w Bostonie także postanowiono zareagować na łamanie zasad dotyczących etyki pracy? Mógł być to przypadek. Obie sprawy są oczywiście nieporównywalne – zarzuty wobec Udoki są znacznie łagodniejsze. Sarver za swoje przewiny spotkał się z karą roku zawieszenia i 10 milionów dolarów grzywny, natomiast ligowe środowisko niemal jednogłośnie orzekło, że kara jest zbyt łagodna. Przygnieciony ciężarem sytuacji, Robert Sarver ogłosił, że rozpoczął proces szukania nabywcy zarówno klubu Phoenix Suns, jak i grających w WNBA Phoenix Mercury. Według wstępnych ustaleń, wśród zainteresowanych kupnem są właściciel Amazona Jeff Bezos, były CEO Disney’a Bob Iger, współzałożyciel firmy Oracle Larry Ellison, oraz mniejszościowa udziałowczyni Wizards, Laurene Powell Jobs.