Transfery w PLK. Aktualizujemy listę wolnych Polaków

Transfery w PLK. Aktualizujemy listę wolnych Polaków

Transfery w PLK. Aktualizujemy listę wolnych Polaków
Kostrzewski / Brembly / foto: Andrzej Romański / PLK

Rozkręca się rynek transferowy. Kolejni Polacy podpisują kontrakty. Sporo ruchów kadrowych w ostatnich dniach odnotowaliśmy w I lidze mężczyzn. Gwiazdy na zapleczu ekstraklasy zmieniają kluby. Sprawdzamy, co dzieje się w ORLEN Basket Lidze.

Zaczynamy od Legii Warszawa, klubu, w którym sporo się dzieje w ostatnim czasie. Dyrektor sportowy Aaron Cel wybrał na trenera Ivicę Skelina, który podejmuje pierwsze ruchy kadrowe. W poniedziałek klub ze stolicy potwierdzi transfer Andrzeja Pluty, który ostatni sezon spędził w Arce Gdynia. Kadrowicz podpisze z Legią dwuletni kontrakt. Wiemy, że Legia (ważny kontrakt ma Michał Kolenda) ma na celowniku dwóch innych Polaków: Dominika Grudzińskiego i Adriana Boguckiego.

Tym drugim interesuje się także Śląsk Wrocław. Strony prowadzą bardzo zaawansowane rozmowy. Być może w tym tygodniu poznamy przyszłość Boguckiego. Ciekawostką jest fakt, że ostatniego słowa – ws. jego przyszłości – nie powiedziała także Arka Gdynia, która przejawia zainteresowanie kontynuowaniem z nim współpracy. W Gdyni zaczynają powoli myśleć o konstrukcji składu na kolejny sezon. Są pierwsze telefony do polskich zawodników.

W ORLEN Basket Lidze w sezonie 2024/2025 nie będzie już występował Tomasz Gielo. Można go skreślić z listy wolnych Polaków. Koszykarz wraca do Hiszpanii, podpisując umowę z Bilbao Basket. Wiemy, że kilka klubów w PLK chciało go mieć u siebie – m.in. Śląsk Wrocław. Trener Miodrag Rajković jest wielkim fanem jego umiejętności.

Warto dodać, że w Śląsku chcą kontynuować współpracę z Łukaszem Kolendą i Jakubem Niziołem. Padł też wstępny temat pozyskania z Arki Grzegorza Kamińskiego (chce go też PGE Spójnia). W kontekście graczy zagranicznych w Śląsku usłyszeliśmy jedno bardzo mocne nazwisko: Aigars Skele, który ostatnio był gwiazdą Arged BM Stali Ostrów Wielkopolski (na przeszkodzie mogą stanąć duże wymagania finansowe łotewskiego zawodnika).

A w Ostrowie jak na razie… duża cisza na temat działań klubu na rynku transferowym. Jest określany budżet na kolejny sezon. Trener Andrzej Urban nie marnuje czasu i planuje zawodników na różne rozwiązania. Ale jedno jest pewne na ten moment: Stal nie jest w wyścigu o topowych Polaków. Klub chciałby kontynuować współpracę z Davidem Bremblym. Ważne umowy mają Kulig i Sulima (z opcją). Blisko odejścia są Gielo i Chyliński.

Ciekawy skład budują w Gliwicach. Klub w poniedziałek ogłosił przedłużenie umowy z Łukaszem Frąckiewiczem. To kolejny gracz z kontraktem. Wcześniej podpisali złożyli Gordon, Laksa i Ihring. Trwają rozmowy na temat kontynuowania współpracy z Chrisem Czerapowiczem.

Na koniec ruchy na zapleczu ekstraklasy. Tam dzieje się bardzo dużo! Kacper Młynarski zagra w Resovii. Po piętnastu latach wraca do tego. Kotwica Kołobrzeg z kolei jednego dnia ogłosiła cały skład. Aż roi się tam od uznanych nazwisk. Kontrakty podpisali m.in. Śmigielski, Kurpisz czy Zegzuła. Ten ostatni był w minionym sezonie częścią Astorii Bydgoszcz, która nie awansowała do PLK.

Z Bydgoszczy odejdzie także Filip Małgorzaciak, który wraca na Podkarpacie. Znów będzie pracował z Dariuszem Kaszowskim w Sokole Łańcut. Spadkowicz z PLK buduje całkiem ciekawą ekipę. Na celowniku są m.in. Mateusz Kaszowski czy Patryk Kędel. Słyszymy też o powrocie… Birama Faye!

Do Astorii wraca za to Marcin Nowakowski, który kiedyś wywalczył z tym klubem awans do ekstraklasy. Jego nowym kolegą w drużynie będzie Filip Siewruk, który ostatnio grał w SKS-ie Starogard Gdański. Klub z Kociewia przedłużył Piotra Lisa i podpisał umowę z Santiago Konaszukiem.