Stal zaczyna budowę składu. To ma być nowy generał!

Stal zaczyna budowę składu. To ma być nowy generał!

Stal zaczyna budowę składu. To ma być nowy generał!
Mart Rosenthal / foto: FIBA

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, szefowie Arged BM Stali Ostrów Wielkopolski, którzy działają w dużej ciszy na rynku transferowym, właśnie przeprowadzili pierwszy ruch kadrowy przed sezonem 2024/2025. Nowym zawodnikiem został Estończyk Mart Rosenthal.

Na początku tego tygodnia informowaliśmy o tym, że jest określany budżet w szeregach Arged BM Stali Ostrów Wielkopolski, a trener Andrzej Urban planuje różne rozwiązania, prowadząc przy okazji rozmowy z agentami zawodników. Udało nam się ustalić, że są pierwsze efekty tych rozmów!

Nowym zawodnikiem Arged BM Stali ma zostać Estończyk Mart Rosenthal, który jest etatowym reprezentantem swojego kraju. To koszykarz, któremu trener Andrzej Urban przyglądał się już od dłuższego czasu. 25-letni Rosenthal jest rozgrywającym i wszystko wskazuje na to, że to on przejmie rolę generała drużyny. Przez dwa ostatnie lata pełnił ją Łotysz Aigars Skele, który tym samym opuści „Stalówkę”. Wszystko wskazuje na to, że swoją karierę będzie kontynuował poza granicami Polski.

Nie ukrywam, że chciałbym spróbować swoich sił w lepszej lidze niż PLK. Oczywiście ORLEN Basket Liga stoi na niezłym poziomie, ale kusi mnie, by spróbować gry w innej lidze w Europie. To są moje myśli, a zobaczymy, co przyniesie przyszłośćmówił nam Skele w wywiadzie.

Mart Rosenthal trzy ostatnie sezony spędził w estońskim zespole Tartu Ülikool. Minione rozgrywki były dla 25-latka bardzo udane. Estończyk średnio notował 18.2 pkt i 5.8 zbiórki na mecz w rozgrywkach ligi łotewsko-estońskiej. Drużyna odpadła w ćwierćfinale, przegrywając z Ventspils 1:2.

Rosenthal jest etatowym reprezentantem Estonii. W ostatnich meczach kwalifikacyjnych do EuroBasketu 2025 Estonia pokonała Macedonię Północną i Litwę. 25-latek był ważną częścią zespołu w tych meczach.

Warto dodać, że Estończyk po raz pierwszy w karierze opuści swój kraj i spróbuje swoich sił poza granicami Estonii. Gra w ORLEN Basket Lidze będzie dla niego dużym wyzwaniem. W Stali mocno jednak wierzą w jego umiejętności, wiążąc się z nim dwuletnim kontraktem.

Jest wszechstronnym zawodnikiem. To bardzo dobry obrońca. W tym roku znacznie poprawił swoją grę w ofensywnie. Potrafi minąć obrońcę, penetrować i kończyć w kontakcie z rywalami. Nieco introwertyczna osoba, ale jest wojownikiem. Lubi rywalizację – mówi nam Jukka Toijala, trener reprezentacji Estonii.

Ważny kontrakt ze Stalą ma Damian Kulig, który dochodzi do siebie po kontuzji kolana. Zespół na pewno opuszczą Nemanja Djurisić (wybrał grę w Rosji) i Tomasz Gielo (zagra w Hiszpanii). Klub chciałby kontynuować współpracę z Davidem Bremblym.

superbet logo ZAŁÓŻ KONTO I OGLĄDAJ MECZE PLK ZA DARMO! 📺🤩

18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.