Shaq: Kilka klubów NBA na sprzedaż, któryś może się przenieść do Vegas

Shaq: Kilka klubów NBA na sprzedaż, któryś może się przenieść do Vegas

Jak donosi sam Shaquille O’Neal we własnej osobie, są przesłanki by przypuszczać, że w najbliższym czasie któreś kluby NBA zmienią właścicieli, a może nawet lokalizację.

To oczywiste, że nie jest to najlepszy rok dla biznesów – niezależnie od ich rozmiaru i profilu (pewnie z jakimiś małymi wyjątkami). Jako że tak często powtarzamy, że sport którym się na co dzień emocjonujemy to koniec końców tylko biznes, to siłą rzeczy i w tym segmencie rynku musiała się obecna sytuacja odbić. Już od lat co jakiś czas słychać jakieś głosy o tym, że może któryś klub zmieni właściciela, może nawet przeniesie się do innego miasta, ale z reguły traktujemy takie doniesienia z odpowiednią dozą dystansu. Tym razem jednak cały szeroki kontekst sprawia, że nad taką wiadomością należy się jednak jakkolwiek pochylić – nawet jeśli informatorem nie jest Wojnarowski czy Charania, tylko… Shaquille O’Neal:

„Pocztą pantoflową dowiedziałem się, że jest kilka klubów na sprzedaż, a jeden z nich może się nawet przenieść do Las Vegas.”

Taką rewelację Shaq sprzedał nam w The Big Podcast with Shaq. Jak duże pokrycie ma to doniesienie w rzeczywistości? Jak zwykle trudno powiedzieć, natomiast obecne realia uwiarygadniają ten przekaz. Uwiarygadnia go także fakt, że w ostatnich dniach grupa właścicielska San Antonio Spurs wystawiła na sprzedaż mniejszościowe udziały w klubie. Nie wiadomo jednak, czy to Spurs są jednym z 'kilku klubów’, o których wspomina O’Neal.

Ostatni raz zmiana większościowego właściciela klubu NBA miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to kanadyjski biznesmen Joseph Tsai wykupił od Mikhaiła Prokhorova jego 51% udziałów w Brooklyn Nets, co w połączeniu z jego dotychczasowymi 49% dało mu pełen pakiet udziału w klubie. Wtedy za te 51% musiał zapłacić 2,35 miliarda dolarów. Dziś ceny mogły już drastycznie spaść, choć oczywiście dużo zależy od tego, o którym klubie mowa, gdyż wartość poszczególnych organizacji (według danych z lutego 2020 roku) potrafi wahać się od 1,3 do 4,6 miliarda dolarów.