RetroWtorki: 4. rocznica śmierci Darryla Dawkinsa

RetroWtorki: 4. rocznica śmierci Darryla Dawkinsa

Chocolate Thunder, Double D, Dawk, Dr. Dunk czy też Sir Slam. Dziś mijają cztery lata od śmierci Darryla Dawkinsa.

Po świetnej grze w barwach szkoły średniej Maynard Evans (średnie zdobycze na poziomie
32 punktów i 21 zbiórek), Dawkins zgłosił się bezpośrednio do draftu NBA, by wspomóc finansowo swoją rodzinę. „Chocolate Thunder” został wybrany z piątym numerem draftu przez Philadelphię 76ers. Na przestrzeni siedmiu lat gry w 76ers Dawkins trzykrotnie grał w Finałach NBA (1977, 1980, 1982) – niestety, każdą z finałowych serii przegrał w sześciu meczach. Warto wspomnieć o dwóch zniszczonych na początku sezonu 1979-80 przez Dawkinsa tablicach. Musiał wówczas odbyć nieprzyjemną rozmowę z komisarzem ligi Larry’m O’Brienem, który zagroził mu, że będzie płacił kary finansowe za następne zniszczone tablice. Kariera Dawkinsa w barwach „Philly” dobiegła końca po sezonie 1981-82, wraz z pozyskaniem przez klub świeżo upieczonego MVP ligi, Mosesa Malone’a.

https://www.youtube.com/watch?v=T0bzLmpp5MA

źródło: youtube.com (Vintage Dawkins)

W wyniku wymiany „Double D” trafił do New Jersey Nets. 5 listopada 1983 roku zaliczył jeden z najlepszych występów w karierze – co ciekawe, przeciwko 76ers! Zanotował tego dnia 17 punktów, 8 zbiórek, 2 asysty i kosmiczne 13 bloków – rekord kariery. W 1984 roku zespół Nets sprawił jedną z największych niespodzianek lat 80., eliminując w pierwszej rundzie playoffs obrońców tytułu mistrzowskiego, Philadelphię 76ers. Ekipa prowadzona przez Micheala Ray’a Richardsona, Otisa Birdsonga i Dawkinsa nie zdołała jednak pokonać Milwaukee Bucks w półfinale Konferencji Wschodniej.

źródło: youtube.com (TheNBAHistory)

Plaga kontuzji w kolejnych latach całkowicie wyhamowała karierę Darryla Dawkinsa, który w trakcie sezonów 1985-86 do 1988-89 wystąpił tylko w 77 spotkaniach. Ostatni mecz w NBA rozegrał 3 lutego 1989 roku – jakżeby inaczej, przeciwko Philadelphii 76ers. Zdobył w nim 2 punkty i 2 zbiórki. Spędził kilka następnych lat na grze we Włoszech. Bezskutecznie próbował powrotu do NBA w latach 1994-95.

źródło: youtube.com (NBA)

Dawkins zmarł 27 sierpnia 2015 roku, w wieku 58 lat – przyczyną śmierci był zawał serca. Jeszcze tego samego dnia NBA opublikowała oświadczenie Adama Silvera dotyczące śmierci Dawkinsa:

NBA jest zrozpaczona nagłym i tragicznym odejściem Darryla Dawkinsa. Zawsze będziemy go pamiętać za jego niesamowity talent, zaraźliwy entuzjazm i bezgraniczną hojność. Grał z pasją, uczciwością i radością, nigdy nie zapominając o tym, jak wielki wpływ wywarł na swoje rzesze fanów, młodszych i starszych. Darryl był uwielbiany w lidze i będą za nim tęsknić przyjaciele, rodzina, koledzy z zespołu, trenerzy, a także miliony fanów, którzy byli świadkami geniuszu jednego w swoim rodzaju „Chocolate Thunder”. W tym trudnym czasie łączymy się w bólu z żoną Darryla, Janice, i całą rodziną Dawkins.