Oceniam trade: Chris Paul do Phoenix Suns

Oceniam trade: Chris Paul do Phoenix Suns

(Tekst pierwotnie ukazał się na stronie rozkminy.blog)

Chwilę po otworzeniu okna transferowego 2020 mamy dużą wymianę z udziałem Phoenix Suns i Oklahomy City Thunder:
Chris Paul i Abdel Nader za Kelly Oubre, Ricky Rubio, Ty Jerome, Jalen Lecque i wybór w pierwszej rundzie draftu 2022

Suns: po wygraniu bańki z bilansem 8-0 postanowili zrobić szybki krok do przodu i pozyskać rozgrywającego ze ścisłego topu. Sceptycy powiedzą, że ma 35 lat, ale właśnie zakończył swój najlepszy od czterech lat sezon awansując do All-NBA Second Team (średnio 17,6 pkt. i 6,7 as.). Sceptycy wypomną ogromny kontrakt 85 mln dolarów przez dwa lata (drugi to opcja zawodnika, ale kto zrezygnuje z takiej kasy), ale na tym zakończą narzekanie. Przede wszystkim ich franchise player Devin Booker otrzymał wsparcie w obronie, zawodnika kozłującego i kreującego partnerów, inteligentnego generała parkietu. Nie wrócą już czasy, gdy Booker samodzielnie musi kreować akcje. Paul będzie coraz starszy, ale nikt od niego nie oczekuje cudów, ma robić to, czego nie gwarantował Ricky Rubio, który jak na warunki NBA rozgrywającym jest przeciętnym, czyli wprowadzić Deandre Aytona na wyższy level umiejętnością gry pick and roll i wspierać młodzież. Szkoda oddania Kelly’ego Oubre, ale należy pamiętać, że nie grał on w bańce a piątkę Suns stanowili:

Ricky Rubio (9 sezon w NBA, 5 wybór 2009), Devin Booker (5, 13/2015), Mikal Bridges (2, 10/2018), Cameron Johnson (1, 11/2019), Deandre Ayton (2, 1/2018).

Trzech bardzo młodych zawodników, do tego z ławki Javon Carter i Elie Okobo z draftu 2018 i 26-letni Dario Saric najstarszy obok Rubio zawodnik ze ścisłej rotacji. Pozyskanie CP3 ma sens, bo będzie mentorem dla młodszych graczy. Młody skład to jednocześnie miejsce w budżecie płacowym, bo większość z nich jest na umowach debiutanckich i jak zawodnicy je zakończą, zakończy się też kontrakt CP3. Pamiętajmy, że Booker przez pięć lat wygrał najwięcej 34 spotkań w sezonie (poprzednim) i w dobie nacisków gwiazd na wymiany, musi grać w zwycięskiej drużynie, a nie liczyć na kolejne loterie draftu. Duet Paul/Booker będzie jednym z najciekawszych w NBA i przyspieszy walkę o awans do play-off. A oddanie Oubre to także jasny przekaz dla Bridgesa – stawiamy na Ciebie, będziesz naszym starterem.

Thunder: Generalny Manager Sam Presti kolekcjonuje wybory z pierwszej rundy jakby były najcenniejszym zasobem. Kilka wyborów Dannego Ainge w poprzednim dziesięcioleciu od Brooklyn Nets wygląda słabo przy 17 wyborach w pierwszej rundzie dla OKC w latach 2020-2026. W poprzednim sezonie byli największą rewelacją sezonu regularnego i do siódmego meczu walczyli z Houston Rockets o drugą rundę. W przebudowanym zespole po odejściach Russella Westbrooka i Paula Georga pojawiły się talenty – Shai Gilgeous-Alexander, Luguentz Dort, Terrance Ferguson wokół których oparta będzie przebudowa. Pewne było odejście Chrisa Paula, ale pozyskanie w zamian Kellego Oubre, który na pewno przyda się w młodej drużynie z talentami i kolejny wybór w draficie (wliczony do w/w 17) to świetna transakcja, a w pierwszej piątce CP3 zajmie Ricky Rubio. OKC także wysłało klarowny sygnał do konferencji zachodniej – będziemy tankować, a także do całej ligi – czekamy na oferty za Danilo Gallinariego i Stevena Adamsa. Dennis Schröder dzień przed otwarciem okna transferowego został oddany za Lakers za pick i Danny Greena, który także w trakcie sezonu będzie do wzięcia. Spryciarz Presti wcale nie musi wybierać wszystkich 17 zawodników z draftu, może w ciągu następnych sześciu sezonów stworzyć gigantyczny pakiet za supergwiazdę. Podobno Presti umie się także rozstać z klasą – przy odejściu Chrisa Paula, Paula George, Russella Westbrooka i Carmelo Anthonegi rozmawiał z zawodnikami o preferowanych klubach.

Chris Paul: być może nigdy nie wygra mistrzostwa. Jego transfer do Suns jest sporym zaskoczeniem, bo wcześniej łączono go z contenderami – Lakers, Bucks i Clippers, ale nie mogli zaproponować Thunder tyle, co Suns – utalentowanego gracza i wybór w drafcie. W najbliższym czasie nie połączy sił ze swoim przyjacielem LeBronem Jamesem, co oczywiście za dwa lata, po upłynieciu kontaktu nie będzie możliwe. Suns będą oczekiwać od niego takiego samego wpływu na grę co w OKC 2020, roli lidera parkietu i awansu do play-offs. Talentu jest więcej, co powinno rekompensować zaawansowany wiek zawodnika. GM Suns James Jones (grał z LeBronem w latach 2010-2017 w Heat i Cavaliers), pozyskuje do Suns przyszłego zawodnika Hall of Fame, dając przestrzeń Devinowi Bookerowi na zdobywanie punktów, co robił chętnie w bańce rzucając średnio 30,5 pkt. Jedną wymianą Słońca stały się poważnym graczem o play-offs 2021.

Sam Presti: mistrz wykorzystujący desperację innych GM chętnych pozyskać jego gwiazdę. Bez Paula George`a nie byłoby Kawhi Leonarda w Clippers to Ci oddali wybory w drafcie, podobnie, gdy Rockets chcieli zrobić krok do przodu po finale konferencji z duetem Chris Paul/James Harden. A podobno CP3 był niewymienialny. Jeszcze raz to napiszę – OKC ma 17 wyborów w pierwszej rundzie w latach 2020-2026.