NCAA przejęła noc, Jeremy Sochan pewnie zmierza do NBA! [NBA wyniki]

NCAA przejęła noc, Jeremy Sochan pewnie zmierza do NBA! [NBA wyniki]

DET – ORL – 134:122

Minionej nocy NBA zaserwowała nam tylko jeden mecz. Z marektingowego punktu widzenia jest to zrozumiałe – w Stanach wystartował wczoraj March Madness, czyli zasadnicza faza sezonu NCAA. Jakiekolwiek mecze nie miałyby wczoraj miejsca w NBA, oczy telewidzów byłyby w dużej mierze zwrócone właśnie na koszykówkę akademicką. Dlatego też odbębniono tylko jedno spotkanie i to takie, które można spokojnie określić derbami biedy. Spotkały się ze sobą dwa zespoły – jedyne jak do tej pory – które nie mają już żadnych, nawet matematycznych szans na udział w Playoffach. Najlepsza liga świata moi drodzy!

Całe show w starciu pomiędzy Detroit Pistons a Orlando Magic skradł Saddiq Bey, który zdobył dla Tłoków 51 punktów, 9 zbiórek i 4 asysty. Trzeba przyznać, że trochę sypnęło ostatnio tymi występami na przynajmniej 50 oczek:

YT/NBA

Resztę nocy grało NCAA. Nie będę udawał, że się na tym znam i nie będę tym samym próbował relacjonować turnieju. W tym roku jednak jest on znacznie bardziej interesujący dla Polaków niż zwykle – przez udział w nim Polaka właśnie. Jeremy Sochan – bo o nim mowa – wystąpił w meczu Baylor przeciwko Norfolk State. Meczu wygranym, w którym Sochan zwrócił na siebie uwagę ekspertów. Wchodząc z ławki 18-latek zdobył 15 punktów, 7 zbiórek, 3 asysty, przechwyt i blok. Wszystko to w skromne 26 minut:

Kolejny mecz Baylor rozegra już jutro, przeciwko uniwerkowi North Carolina. Warto się tej historii przyglądać, bo każdy kolejny dobry występ tylko przybliża go do czołówki draftu. W ostatnim mocku draftu stworzonym przez ESPN, Sochan znalazł się już na 14. pozycji, a więc w loterii draftu. Taką notką sporządził na jego temat ceniony ekspert od młodych talentów, Mike Schmitz:

„Sochan to typowy 'inicjator’, współczesny podkoszowy, który potrafi bronić pozycji 4 i 5, ale jednocześnie brać na siebie piłkę w kontratakach i tworzenie sytuacji dla siebie i innych w ataku pozycyjnym. Przypomina Borisa Diaw z najlepszych czasów. Mierząc 6’10” (208 cm) i ważąc 230 funtów (104 kg), Sochan ma warunki, by grać dla trenera Scotta Drew na pozycji centra, pokazując, że potrafi powalczyć z bardziej klasycznymi wysokimi graczami w grze tyłem do kosza, czy w starciu o zbiórki. Gra na piątce daje Sochanowi więcej przestrzeni na wykorzystywanie jego przeglądu pola i gry na piłce.”

„Sochan daje Baylor zupełnie inną dynamikę gry jako small-ballowy center. Kilka mocnych występów w turnieju NCAA pomoże umocnić jego status jako solidny wybór loteryjny. Jego potencjał i szanse w drafcie będą przede wszystkim zależały od tego, jak dobrym strzelcem może się on stać według sztabów zespołów NBA – na ten moment trafia 29,2% za trzy i 57,5% z linii rzutów wolnych. Jest zawodnikiem raczej mobilnym, niż szybkim, czy eksplozywnym, więc będzie musiał polegać bardziej na wyszkoleniu technicznym, niż na wyskoku. Sprawia to, że stanie się przynajmniej zagrożeniem z dystansu jest dla niego jeszcze ważniejsze, by otworzyć resztę jego możliwości.”

– Mike Schmitz, ESPN