NBA News: Śledztwo w sprawie gracza Raptors – obstawiał własne mecze?

NBA News: Śledztwo w sprawie gracza Raptors – obstawiał własne mecze?

NBA News: Śledztwo w sprawie gracza Raptors – obstawiał własne mecze?
(Photo by Brian Sevald/NBAE via Getty Images)

Organy ligi NBA rozpoczęły dochodzenie w sprawie zawodnika Toronto Raptors, Jontay’a Portera. Jak podają źródła ESPN, zawodnik oskarżony jest o złamanie ligowych zasad dotyczących zakładów bukmacherskich.

Istnieją uzasadnione obawy, że w okresie od 26 stycznia do 20 marca na boiskowe poczynania Portera miały wpływ zakłady bukmacherskie. Zawodnicy NBA, tak jak wszyscy pracownicy ligi, mają zakaz zawierania zakładów bukmacherskich na mecze NBA.

Jontay Porter to 24-letni center, który w NBA zadebiutował w 2020 roku, rozgrywając 11 meczów w barwach Grizzlies. W tym roku związał się z Raptors, gdzie dostawał w ostatnim czasie sporo szans na grę z powodu kontuzji trapiących kilku podstawowych zawodników ekipy z Toronto. Wygląda na to, że swoje rosnące minuty gry mógł wykorzystać wbrew przepisom.

ESPN, powołując się na swoje źródła, podaje przykład meczu z 26 stycznia przeciwko Clippers. Porter zagrał wówczas tylko 4 minuty, schodząc z boiska po tym, jak zasygnalizował nawracający uraz oka, którego nabawił się w jednym z wcześniejszych meczów. Zdobył wówczas skromne 0 punktów, 3 zbiórki i asystę.

Co w tym podejrzanego? Analitycy bukmachera DraftKings wykazali, że tego dnia odnotowano bardzo dużą liczbę zakładów na Jontay’a Portera, a dokładnie na to, że zdobędzie mniej niż 5,5 punktu, mniej niż 4,5 zbiórki, mniej niż 1,5 asysty, czy też że trafi mniej niż 0,5 trójki. Wygrane na zakłady związane z Porterem miały być największymi wygranymi na zakłady NBA tego dnia.

Kilka dni później sytuacja powtórzyła się, tym razem w meczu z Kings. Porter zszedł z boiska po zaledwie 3 minutach z powodu rzekomej choroby. Na statystyki Portera liczne konta miały próbować stawiać duże kwoty – po 10, czy 20 tysięcy dolarów.

„Zawsze ufam graczom w sprawach kontuzji. Nigdy nie podważałem ich szczerości. Oczywiście, nigdy nie byłem w takiej sytuacji. […] Nie wiem, jaka jest reakcja chłopaków. Wiem, że nikt nie chce, żeby takie sytuacje zdarzały się komukolwiek, w którejkolwiek drużynie. Trzeba sobie z tym poradzić.”

– trener Darko Rajakovic

Jontay Porter podpisał z Toronto Raptors two-way kontrakt. Na jego mocy zarobi za ten sezon 415 tysięcy dolarów. Trzeba brać pod uwagę, że to kwota przed odjęciem podatku. Po podatku i procencie dla agenta, możemy założyć – bardzo optymistycznie – że Porter na rękę zarobi połowę tej kwoty. Pokusa była duża.