Toronto Raptors wejdą do Playoffów?
Postaw za darmowe 40 PLN od TOTALbet!

2.75
Odbierz!
NBA News: Poważny wyciek danych! New York Knicks pozywają Toronto Raptors!

NBA News: Poważny wyciek danych! New York Knicks pozywają Toronto Raptors!

NBA News: Poważny wyciek danych! New York Knicks pozywają Toronto Raptors!
Photo by Mark Blinch/Getty Images

Zaplecze prawne drużyn NBA jest z pewnością potężne i nikt nie chciałby sądzić się z tak wielką, dochodową organizacją. Szanse w sądzie z klubem NBA będzie miał jednak… Inny klub NBA. Jak donosi Ian Begley z SNY.tv, New York Knicks złożyli pozew sądowy przeciwko Toronto Raptors. Powód? Były pracownik miał „nielegalnie zabrać ze sobą na nowe stanowisko pracy tysiące zastrzeżonych danych” – za Ianem Begleyem.

Sprawcą całego zamieszania ma być Ikechukwu Azotam – pracownik Raptors, wcześniej będący koordynatorem sztabu video w nowojorskich Knicks. Sprawa dotyczy dostępu do portalu Synergy Sports – używanego przez kluby zawodowe narzędzia do gromadzenia sportowych danych statystycznych i ich analizy. Azotam miał przekazać nowemu trenerowi Raptors, Darko Rajakoviciowi, oraz innym pracownikom Raptors, dane zawarte na koncie Knicks w Sports Synergy, takie jak raporty statystyczne, taktyczne przygotowania z sezonu 2022/23, analizy video skautów i wiele więcej. W akcie oskarżenia jest mowa o ponad 3000 plików, zawierających video, analizy i wszelakie zastrzeżone dane. Cały proceder miał odbywać się, kiedy Azotam otrzymał w lipcu propozycję pracy od Raptors. Wówczas miał zacząć przesyłanie danych z maila służbowego na prywatny, by następnie podzielić się nimi z nowym pracodawcą.

Konflikt wkracza na drogę sądową z oczywistego powodu – Ikechukwu Azotam miał podpisać klauzulę poufności zobowiązującą go do zachowania w tajemnicy wszystkich poufnych lub zastrzeżonych informacji klubu. Klauzulę, wydaje się, oczywistą w takim biznesie.

Dane, będące częścią analizy wideo – zwłaszcza w tak pokaźnej liczbie – mogą zostać wykorzystane do stworzenia niewielkiej, ale jednak przewagi. Liga NBA to wieli wyścig zbrojeń. Zdobycie choćby części dodatkowej wiedzy jest na wagę złota. Pomimo zdobytych nielegalnie informacji, Raptors w przyszłym sezonie nie powalczą raczej o wyższe cele. Według prognozy bukmacherów, stać ich na wygranie w okolicach 36 spotkań, co raczej nie wystarczy na grę w Playoffach:

wygrane mecze Raptors: mniej: więcej: bukmacher:
36,51.822.00 GRAJ

(kursy z dnia 21.08.2023)