NBA News: Manager Charlotte Hornets odchodzi – co dalej?

NBA News: Manager Charlotte Hornets odchodzi – co dalej?

NBA News: Manager Charlotte Hornets odchodzi – co dalej?
Photo by Kent Smith/NBAE via Getty Images

Jak podaje Adrian Wojnarowski z ESPN, Mitch Kupchak – prezydent do spraw operacji koszykarskich Charlotte Hornets – ustępuje ze stanowiska po 6 latach pracy. 69-letni Kupchak nie odchodzi jednak z Charlotte – pozostanie w klubie w roli organu doradczego dla nowego managera, którego klub musi znaleźć.

Decyzja jest o tyle ciekawa, że podjęta w połowie sezonu i to w sytuacji, kiedy Hornets nie mają zastępcy, który z miejsca zajmie pozycję Kupchaka. Według Wojnarowskiego, w kręgu zainteresowań Hornets znajdują się m. in Trajan Langdon (generalny manager Pelicans), Jeff Peterson (asystent GMa Nets), Mike Gansey (GM Cavaliers) oraz Elton Brand (GM Sixers).

Dlaczego Kupchak ustępuje z roli prezydenta Hornets?

Komunikat podaje jasno, że nie doszło do zwolnienia, tylko ustąpienia ze stanowiska. Można więc założyć, że rozstanie nie jest spowodowane niezadowoleniem właścicieli z braku sportowych wyników. A wyników – trzeba przyznać – nie ma. Od objęcia przez Kupchaka posady Hornets ani razu nie awansowali do Playoffów, tylko raz notując przynajmniej 40 zwycięstw w sezonie. Kupchak wprowadził Hornets w okres przebudowy, który okazał się kilkuletnią zapaścią, w której najlepszym graczem zespołu potrafił być – z całym szacunkiem – Cody Zeller. W międzyczasie Hornets mieli dość zmienne szczęście w drafcie. Nietrafioną decyzją okazał się wybrany wysoko James Bouknight, oraz oddanie w noc draftu Jalena Durena (!), czy Shai Gilgeous-Alexandra (!!!). Z drugiej jednak strony, udało się wyłowić LaMelo Balla, Marka Williamsa, czy Brandona Millera i z tą trójką młodych graczy klub zdaje się mieć świetlaną przyszłość.

Nowi właściciele szukają więc chyba kogoś, kto dobrze tę przyszłość poukłada. Nie tak dawno Michael Jordan sprzedał większościowe udziały klubu Gabe’owi Plotkinowi oraz Rickowi Shnallowi, którzy wprowadzają powoli swoje porządki.

Oprócz zarządu, mówi się, że niepewna może być też posada trenera. Szkoleniowiec Steve Clifford tak wypowiadał się na temat swojej pracy kilka dni temu:

„Bądźmy szczerzy. Defensywa jest powodem, dla którego mnie tu sprowadzono. Do tej pory, poniosłem dość brutalną klęskę. Przez cały czas nie staramy się wystarczająco w obronie. Jesteśmy w pewnych obszarach lepsi niż wcześniej, ale jesteśmy – jak to mówią? – tylko czasem 'jesteśmy zespołem’. Czasami wracamy się do obrony, czasami nie. Czasem dbamy o krycie na piłce, a czasem nie. Kiedy piłka zaczyna wpadać do kosza, często przestajemy się w ogóle przejmować obroną.”

– trener Steve Clifford

Mitch Kupchak grał w NBA na przełomie lat 70′ i 80′, trzykrotnie sięgając po mistrzostwo NBA. Największe sukcesy odnosił jednak jako generalny manager. Od 1986 roku był asystentem Jerry’ego Westa, w 2000 roku obejmując samodzielnie posadę managera w Los Angeles Lakers, gdzie pracował aż do 2017 roku, zdobywając w międzyczasie cztery mistrzostwa.

superbet logo ZAREJESTRUJ SIĘ I OGLĄDAJ NBA ZA DARMO! 🤩

18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.