Mavericks szukają chętnych na Porzingisa?

Mavericks szukają chętnych na Porzingisa?

Dallas Mavericks z pewnością nie mogą zaliczyć pierwszej części tego sezonu do udanych. Z tego powodu w Teksasie rozglądają się za potrzebnymi roszadami w składzie i niewykluczone, że ich ofiarą padnie Kristaps Porzingis.

Jake Fischer z Bleacher Report powołując się na swoje źródła twierdzi, że Mavericks po cichu zaczęli sondować rynek w sprawie Kristapsa:

„Pewnie, że szukali wymiany dla Łotysza. Na razie jedynie się rozglądają, ale w Dallas zdają sobie sprawę, że prędzej czy później pojawi się ten temat.”

Prawdę mówiąc jednak Porzingod nie jest w tym wyjątkowy. Mavs podobno najczęściej w całej lidze prowadzą tzw. wstępne rozmowy i są otwarci na transfer każdego, kto nie nazywa się Doncic:

„Szukali wymiany dla każdego poza Luką. Wszyscy wiedzą, jakie podejście ma Donny Nelson – zawsze szuka jakiegoś transferu.”

W Dallas tracą powoli wiarę w to, że Kristaps jest odpowiednią opcją numer 2. Jeszcze niedawno Porzingis imponował swoją grą w bańce w Orlando, będąc nawet wybranym do All-Bubble Second Team ze średnimi 30 pkt 9 zb i 38% za trzy. W tym sezonie wygląda to jednak zgoła inaczej.

YT: La BAsketbolista

O ile w ataku, Unicorn utrzymuje poziom (20 pkt, 8 zb i 35% zza łuku), o tyle jego postawa w obronie jest fatalna

„Nie spodziewasz się oczywiście, że będzie w świetnej formie zaraz po kontuzji. Kilkukrotnie jednak widziałem go w akcji w tym sezonie i nie jestem pewien, czy on jest w stanie zatrzymać kogokolwiek.”

Anonimowy GM z konferencji zachodniej

Potwierdzają to statystyki. Kiedy gra Kristaps, Mavericks pozwalają przeciwnikom na 119,5 pkt na 100 posiadań (aż 2 pkt gorzej niż najgorsi w lidze Kings). Bez niego to tylko 108,7 pkt. Wszystko to składa się także na net rating, który z Łotyszem na boisku wynosi po stronie Dallas -4,7.

Oczywiście należy pamiętać, że Porzingis niedawno wrócił do zdrowia po operacji i niekoniecznie znalazł jeszcze optymalną formę.

Niestety jednak regularnie nawracające problemy zdrowotne to kolejny znak zapytania w kwestii podkoszowego. A przecież Porzingis jest dopiero w drugim roku swojego maksymalnego 5-letniego kontraktu. Dlatego też ciężko będzie Mavs znaleźć korzystną dla zespołu wymianę, co potwierdzają słowa jednego z GM-ów:

„Czysto teoretycznie, jakie zespoły mogłyby być chętne do takiej wymiany? Nie powiem, żeby jego kontrakt był specjalnie kuszący.”

Zanim jednak w Dallas ostatecznie skreślą Kristapsa, najpierw chcą sprawdzić jak sobie będzie radził z odpowiednim wsparciem pod koszem. Dlatego też właśnie Mavs należą do grona zespołów mocno zainteresowanych Andre Drummondem. Podobno także John Collins z Atlanty znalazł się już w orbicie zainteresowań klubu z Teksasu.

Na ten moment wszelkie negocjacje są jeszcze na wstępnym etapie

YT: Dallas Mavericks