Zmarł Bob Lanier, legenda Detroit Pistons

Zmarł Bob Lanier, legenda Detroit Pistons

Bardzo smutne wieści dotarły do nas zza Oceanu. Wczoraj wieczorem zmarł członek Galerii Sław i jedna z legend NBA, Bob Lanier. Odszedł on w wieku 73 lat po krótkiej chorobie. Potwierdziły to władze NBA w oświadczeniu przygotowanym przez Adama Silvera:

Chociaż jego nazwisko nie jest tak dobrze znane, jak innych wielkich centrów, w swoich czasach Lanier dotrzymywał kroku najlepszym. Pierwszy pick draftu 1970, początkowe lata spędził w Detroit, gdzie na przestrzeni 10 sezonów notował średnio niemal 23 punkty i 12 zbiórek na mecz. W tym czasie siedmiokrotnie brał udział w Meczu Gwiazd, zostając nawet MVP tego spotkania w 1974 roku. Niestety jego indywidualna gra nie przekładała się na sukcesy Tłoków, które wygrały tylko jedną serię playoffs z Bobem w składzie. Kończąc przygodę z Detroit był jednak liderem wszech czasów w liczbie punktów i zbiórek (obecnie na trzecim miejscu w obu kategoriach)

Z czasem kontuzje coraz mocniej ograniczały środkowego, który w 1980 roku został wymieniony do Milwaukee. Tam grał mniej, lecz był bardzo ważną częścią drużyny walczącej w finałach konferencji w latach 1983 i 1984.

YT: Back Rim Basketball

Działalność Laniera nie ograniczała się jedynie do boiska. Pod koniec kariery został prezydentem związku zawodników. Po przejściu na emeryturę natomiast przez ponad 30 lat pełnił rolę ambasadora ligi i specjalnego doradcy najpierw Davida Sterna, a następnie Adama Silvera.