Houston Rockets zmienią trenera?

Houston Rockets zmienią trenera?

Zaledwie przed kilkoma dniami byliśmy świadkami pierwszej w tym sezonie roszady na ławce trenerskiej, gdy Sacramento Kings postanowili pożegnać się z Lukiem Waltonem, a już mamy kolejnego kandydata do zwolnienia. Jak informują ligowe źródła, na tzw. gorącym krześle znalazł się Stephen Silas z Houston Rockets.

Sytuacja jest co najmniej nietypowa. Silasa zatrudniał już nowy GM zespołu, Rafael Stone. Nie ma tutaj zatem argumentu, iż chce zatrudnić swojego człowieka na stanowisko trenera, zamiast pracować z wyborem poprzedników. Wyniki są, jak wiadomo, fatalne. Rockets wygrali zaledwie 1 z 17 rozegranych spotkań i po serii 15 porażek z rzędu znajdują się na dnie tabeli. Jedyne zwycięstwo jak dotąd to starcie z OKC Thunder sprzed ponad miesiąca:

YT: GMFB

Sęk w tym, że Rakiety są w trakcie głębokiej przebudowy i tankowanie jest częścią ich planu, zatem kolejne porażki przybliżają ich do osiągnięcia celu. Silas nie ucieka też od gry młodzieżą Houston. Jalen Green (32 min) Kevin Porter Jr (31 min), Jae’Sean Tate (27 min), Alperen Sengun (19 min) – wszyscy oni dostają okazje do zaprezentowania swoich talentów.

„Czego w takim razie oni od niego oczekują w tym sezonie?

Tak doniesienia te skomentował anonimowo jeden z ligowych menadżerów i trochę trudno nie przyznać mu racji. Plan Houston zakładał porażki i walkę o pierwszy pick przyszłego draftu oraz rozwijanie młodzieży i zadania te Silas wykonuje. Oczywiście można powiedzieć, że Houston nie mają aż tak słabego składu, żeby tak seryjnie przegrywać. Jest w tym trochę prawdy i nie ma wątpliwości, że Silas mógłby wykonywać znacznie lepszą robotę. Nie brak zarzutów do ofensywy zespołu, która miała być mocną stroną trenera, a jak dotąd poważnie kuleje.

Czy jednak aby na pewno warto tak szybko z niego rezygnować? Częste roszady na ławce z reguły nie wpływają najlepiej na rozwój zawodników, a przecież Rakiety nie mają na razie zwycięskich aspiracji. Rynek trenerów po miesiącu sezonu regularnego także nie obfituje w nazwiska zdolne zagwarantować lepszy poziom. Jeśli Houston zdecydują się na zwolnienie trenera, faworytem do zastąpienia go jest John Lucas. Obecny asystent i specjalista od rozwoju indywidualnego w Rockets, był głównym rywalem Silasa w trakcie rekrutacji latem 2020 roku.