20) Hawks – Jak daleko znajduje się horyzont?

20) Hawks – Jak daleko znajduje się horyzont?

Na awans do Finałów Konferencji czekają 3 lata, na awans do Finałów NBA 58, a na mistrzostwo ligi…61 lat. Czy w nadchodzącym sezonie gracze Hawks będą w stanie sprawić niespodziankę i znaleźć się w najlepszej ósemce Wschodu?

Rotacja:
PG: Trae Young / Evan Turner
SG: Kevin Huerter / Cam Reddish
SF: De’Andre Hunter / DeAndre’ Bembry / Vince Carter
PF: John Collins / Jabari Parker / Chandler Parsons
C: Alex Len / Damian Jones

Z pewnością w Hawks rządzić będzie młodzież, a najistotniejszym punktem zespołu bezsprzecznie będzie 21-letni Trae Young. Przypomnijmy, że w trakcie swojego debiutanckiego sezonu zdobywał średnio 19 punktów i 8 asyst na mecz. Przed nim dokonało tego zaledwie dwóch zawodników w całej historii NBA – Oscar Robertson w sezonie 1960-61 (30.5 punktu, 9.7 asysty), a także Damon Stoudamire w sezonie 1995-96 (19 punktów i 9.3 asysty). Równie ważną postacią dla Atlanty będzie John Collins, który w poprzednich rozgrywkach notował świetne 19.5 punktu i 9.8 zbiórki na mecz. Gdy dorzucimy do tego członka All-Rookie Team w postaci Kevina Huertera, a także zawodników pozyskanych przez Hawks w drafcie 2019 roku – De’Andre Huntera i Cama Reddisha, otrzymujemy bardzo młodą ekipę, która może w przyszłości namieszać.

źródło: youtube.com (NBA)

Dość solidnym wsparciem dla najmłodszych zawodników Hawks będą pozyskani latem tego roku Evan Turner (z Portland) i Jabari Parker. Jeśli chodzi o doświadczenie, to nie ma w tej chwili w lidze żadnego zawodnika, który mógłby pochwalić się dłuższym stażem w najlepszej lidze świata niż Vince Carter. To właśnie „Half-Man/Half-Amazing”, który najprawdopodobniej rozegra swój ostatni sezon, z pewnością wesprze najmniej doświadczonych zawodników Hawks. Warto dodać, że niespełna 43-letniemu Carterowi brakuje 138 punktów, by wyprzedzić na liście wszechczasów zarówno Carmelo Anthony’ego, jak i Alexa Englisha, a także 42 rozegranych spotkań do przeskoczenia Johna Stocktona i Dirka Nowitzkiego na liście graczy z największą ilością meczów w NBA. W zasięgu jest również Kareem Abdul-Jabbar, ale by tego dokonać, VC musi zagrać przynajmniej w 80 meczach (ostatni raz zrobił to w sezonie 2013-14).

źródło: youtube.com (MaxaMillion711)

Klub z Atlanty postanowił również zatrzymać na stanowisku głównego trenera Lloyda Pierce’a, który w latach 2014-18 był asystentem w Philadelphii 76ers, a w zeszłym sezonie zadebiutował w roli szkoleniowca (kończąc z rezultatem 29-53). Warto dodać, że Pierce z pewnością poszerzył swoją wiedzę trenerską podczas mundialu w Chinach – był przecież asystentem Gregga Popovicha w kadrze USA. W sztabie trenerskim zespołu z Atlanty znajduje się kilku doświadczonych trenerów, jednak najbardziej znanym jest z pewnością Greg Foster, który w latach 1997-98 dwukrotnie walczył w Finałach NBA z Chicago Bulls, a w 2001 roku zdobył mistrzostwo NBA z Los Angeles Lakers.

źródło: youtube.com (NBA)

Na co będzie stać w przyszłym sezonie Atlantę Hawks? W Power Rankingu stacji ESPN (opublikowanym zaledwie pięć dni temu) zajęli 26. miejsce w całej lidze. Czy stać ich na walkę z najlepszymi zespołami NBA w pojedynczych spotkaniach? Z całą pewnością. Ale czy mogą zaatakować miejsce w czołowej ósemce Konferencji Wschodniej? Na ten moment wydaje się to celem nie do osiągnięcia.