Westbrook bierze dużą kasę – bardzo komplikuje wakacje dla Lakers!

Westbrook bierze dużą kasę – bardzo komplikuje wakacje dla Lakers!

Westbrook bierze dużą kasę – bardzo komplikuje wakacje dla Lakers!
Photo by Fernando Medina/NBAE via Getty Images

Można tę informację traktować jak formalność i będzie to poniekąd zasadne. Jak donosi Adrian Wojnarowski z ESPN, Russell Westbrook zdecydował się wykorzystać swoją opcję na sezon 2022/23. Oznacza to, zarobi 47,1 miliona dolarów i przez kolejny rok będzie zawodnikiem Lakers. O ile nie zostanie przetransferowany.

Trudno się dziwić – przy obecnej opinii na temat Russella Westbrooka, jaka panuje w ligowym środowisku, na rynku wolnych agentów nie zbliżyłby się nawet do umowy o tak dużej wartości. Mógł jednak zaryzykować i spróbować ugrać coś długoterminowo – podpisać nową umowę o niższych rocznych zarobkach, ale dłuższą, więc sumarycznie wyższą. Być może po pewnym rozeznaniu zdał sobie jednak sprawę, że nie bardzo ma co na takie propozycje liczyć.

Russell Westbrook porzucający należne blisko 50 milionów dolarów wydawał się jeszcze jakiś czas temu stosunkowo realną opcją. Głównie przez wzgląd na masę złych emocji i doświadczeń, z jakimi wiązał się dla niego ostatni – fatalny w jego wykonaniu – sezon w Los Angeles:

Nie wiemy oczywiście, jakie są plany Lakers, ale można założyć, że przetransferowanie tych 47 milionów dolarów nie będzie proste. Westbrook będzie więc najpewniej musiał zagryźć zęby i jeszcze sezon pograć dla niezbyt życzliwych mu kibiców w LA. Patrząc na sytuację z drugiej strony, dla klubu też nie jest to prosta sytuacja. Te 47 milionów wyjęte z ich salary capu po raz kolejny mocno utrudnią im konstruowanie ekipy przed nadchodzącym sezonem. Obecnie na gwarantowanych umowach znajduje się 5 zawodników: LeBron, Anthony Davis, Talen Horton-Tucker, Kendrick Nunn i właśnie Westbrook. Muszą więc znaleźć jeszcze 10 zawodników, a będąc zdecydowanie powyżej salary cap, będą mieli do wykorzystania tylko Mild-Level Exception, wynoszący od 6 do 10 milionów dolarów (zależnie jak rozwiążą kwestię innych niegwarantowanych umów)

Albo uda się kogoś wymienić – docelowo pewnie Westbrooka – albo trzeba będzie dziergać skład z drobniaków. Swoją drogą – jeśli nie do końca znane są Ci takie pojęcia, jak Mid-Level Exception, salary cap, czy podatek od luksusu, mamy na stronie tekst dla Ciebie: