Timberwolves zwalniają Generalnego Menadżera!

Timberwolves zwalniają Generalnego Menadżera!

Timberwolves zwalniają Generalnego Menadżera!
Photo by David Sherman/NBAE via Getty Images

W Minnesocie Timberwolves doszło właśnie do małego trzęsienia ziemi. Leśne Wilki, ku zaskoczeniu praktycznie całego środowiska, pożegnały się wczoraj wieczorem ze swoim generalnym menadżerem, Gerssonem Rosasem. Jego miejsce, przynajmniej na najbliższy czas, zajmie dotychczasowy vice prezydent klubu, Sachin Gupta.

Decyzja ta nadeszła w nieoczekiwanym momencie, albowiem za niespełna tydzień startuje już przecież obóz przedsezonowy. Co więcej, zaskoczyła ona nie tylko fanów, czy dziennikarzy, ale też samych zawodników Wolves, którzy jeszcze w środowy poranek normalnie rozmawiali z Rosasem na terenie klubu. Nawet lider drużyny, Karl-Anthony Towns, dowiedział się z mediów:

Zwolnienie Rosasa nie wzięło się jednak znikąd. Jak dowiedzieli się dziennikarze The Athletic, Rosas od maja 2019 roku, kiedy to awansował na GM-a, zdążył zrazić do siebie niemal wszystkich wokół, a jego rządy określano jako wysoce dysfunkcyjne. Od dłuższego czasu do szefostwa klubu wpływały skargi na pracę Gerssona i to, jak traktuje on innych ludzi. Rewelacje te podtrzymywali inni menadżerowie i agenci, którzy mieli okazję prowadzić z Rosasem negocjacje kontraktowe.

Ponadto, sportowo zespół nie poczynił wielkich postępów, a zmiany kadrowe dokonywane przez Leśne Wilki nie wzbudzały raczej oklasków uznania. Sposób w jaki przeprowadzona została zmiana na stanowisku trenera, zwalnianie wieloletnich pracowników (skaut Zarko Durisic z ponad 20-letnim stażem pracy w Wolves), czy wreszcie transfery zawodników (na czele z niezbyt udaną ostatecznie transakcją z Warriors) nie pomagały Gerssonowi w utrzymaniu stanowiska.

Los Rosasa jednak był już podobno przesądzony od czasu sprzedaży Minnesoty. Nowi właściciele klubu, Marc Lore i Alex Rodriguez po przyjrzeniu się pracy Gerssona mieli podjąć decyzję o zwolnieniu go i zastąpieniu swoim człowiekiem na jakimś etapie w przyszłości. Oskarżenia współpracowników jedynie przyspieszyły cały proces.

Teraz Leśne Wilki mają w planach poszukiwanie nowego GM-a, aczkolwiek awansowany na stanowisko Gupta cieszy się sympatią zarządu i jeśli dobrze wywiąże się ze swoich obowiązków, to niewykluczone, iż otrzyma rolę generalnego menadżera na stałe. Co ciekawe, Sachin Gupta jest pomysłodawcą i twórcą słynnej strony trade machine w espn, gdzie można symulować wymiany w NBA.

Przed nim duża szansa, ale i ogromne wyzwanie. Nie jest bowiem tajemnicą, że Wolves są głównym kandydatem do transferu Bena Simmonsa. Tak duża transakcja na samym początku może pogrzebać jego karierę jako GM-a. Z drugiej strony, jeśli wyjdzie z tej wymiany zwycięsko, może na dobre wyrobić sobie nazwisko w świecie ligowych menadżerów.