Superpuchar w nowej formule. Czy będzie więcej ekip w PLK?

Superpuchar w nowej formule. Czy będzie więcej ekip w PLK?

Superpuchar w nowej formule. Czy będzie więcej ekip w PLK?
King Szczecin / foto: Andrzej Romański / PLK

Szefowie PLK ogłosili zmianę formuły rozgrywania Superpucharu Polski. Od sezonu 2024/2025 zwycięzca zostanie wyłoniony po wygraniu turnieju z udziałem czterech drużyn. To nie koniec zmian. Liga pracuje nad kolejnymi modyfikacjami!

W poniedziałek – w Hali Radomskiego Centrum Sportu – odbyła się wyjątkowa konferencja prasowa, podczas której ogłoszono zmiany w formule rozgrywania Superpucharu Polski.

Od sezonu 2024/2025 po raz pierwszy w historii w rywalizacji o Pekao S.A Superpuchar Polski wezmą udział cztery drużyny: zwycięzca Pekao S.A. Pucharu Polski, mistrz Polski, ale także pozostali medaliści ORLEN Basket Ligi. W Radomiu zobaczymy trzy spotkania: dwa półfinały oraz finał o trofeum im. Adama Wójcika.

Wiemy, że za zmianą formuły Superpucharu Polski mocno lobbował Łukasz Koszarek, prezes Polskiej Ligi Koszykówki. Zależało mu na zorganizowaniu turnieju w nowoczesnej hali. Wybór padł na Radom.

– Wzorując się na najlepszych ligach europejskich wprowadzamy nową formułę rywalizacji o Pekao S.A. Superpuchar Polski. O trofeum im. Adama Wójcika powalczą nie dwa, a cztery zespoły. To zapowiada ogromne emocje i wysoki poziom sportowy. Dziękuję prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu za entuzjastyczne przyjęcie i wsparcie naszego pomysłu. Nowoczesna hala Radomskiego Centrum Sportu będzie doskonałą areną do rozgrywania tego turnieju – zaznacza szef PLK.

Turniej zostanie rozegrany w weekend przed rozpoczęciem nowego sezonu OBL. Zapewniony udział w turnieju ma już Legia Warszawa: jako zwycięzca Pekao S.A. Pucharu Polski.

Słyszymy, że liga pracuje nad kolejnymi zmianami w rozgrywkach. Możliwe jest wprowadzenie formuły play-in, która jest obecna w najlepszych ligach na świecie (NBA czy Euroliga). To oznaczałoby zaangażowanie jeszcze większej liczby drużyn w walkę o udział w fazie play-off. Taki pomysł z pewnością zostałby pozytywnie przyjęty przez środowisko.

Podobno jest też rozważany pomysł… poszerzenia rozgrywek do 18 drużyn. Z różnych źródeł słyszymy, że jest w Polsce kilka nowych ośrodków przygotowanych do rozgrywek PLK pod kątem organizacyjnym i finansowym. Te ośrodki – jak słyszymy – wprowadziłyby nową jakość do ligi. Na razie nie wiadomo jednak, czy szefowie PLK zdecydują się na taki wariant i poszerzą ligę o kolejne dwa zespoły.

Należy mieć też na uwadze fakt, że jeśli poszerzono by ligę do 18 ekip, to trudno byłoby to połączyć z rozgrywaniem fazy play-in (bardzo napięty terminarz, brak miejsca w kalendarzu).

Sezon 2024/2025 ma rozpocząć się pod koniec września. Ostatni mecz ma zostać rozegrany w czerwcu.

superbet logo ZAŁÓŻ KONTO I OGLĄDAJ MECZE PLK ZA DARMO! 📺🤩

18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.