Rick Carlisle nie straci pracy

Rick Carlisle nie straci pracy

Dallas Mavericks po pełnej emocji, historycznej serii przegrali mecz numer 7 i zakończyli ostatecznie tegoroczny sezon na pierwszej rundzie playoffów. Porażka ta przyszła pomimo kapitalnej gry ich młodego lidera. Luka Doncic notował średnio 36 pkt, 8 zb i 10 ast trafiając przy okazji 41% zza łuku i bijąc po drodze kilka rekordów. Niestety nawet to nie wystarczyło, aby wywalczyć awans do drugiej rundy.

Taki stan rzeczy bardzo szybko sprowokował pytania dotyczące przyszłości klubu. W końcu chcąc zatrzymać w składzie Słoweńca Mavs muszą zagwarantować mu większe wsparcie. Obok kwestii transferowych pojawiły się także pewne wątpliwości w sprawie trenera Ricka Carlisle’a. Szkoleniowiec Mavericks zapytany o to, czy jego zdaniem wciąż jest odpowiednią osobą do tej roli odparł:

„To pytanie, które musicie zadać Markowi. Oczywiście ja myślę, że odpowiedź jest twierdząca, ale trzeba zapytać Marka. Zobaczymy co on będzie miał do powiedzenia w tej sprawie.”

Rick Carlisle

Dziennikarze zatem podobne pytanie zadali właścicielowi Mavericks. Mark Cuban udzielił bardzo szybkiej i nie pozostawiającej wątpliwości odpowiedzi:

„Pozwól, że wytłumaczę Ci jak postrzegam trenowanie drużyny. Nie robisz zmiany dla zasady. Jeśli nie masz w zanadrzu kogoś o kim wiesz, że jest znacznie, znacznie, znacznie lepszy, to nie zmieniasz trenera.”

Mark Cuban

Carlisle obok Gregga Popovicha i Erika Spoelstry jest trenerem z najdłuższym stażem w swoim obecnym klubie. Mavericks zatrudnili go w 2008 roku, a przez te wszystkie lata Rick zapracował na bilans 513-448. Największym sukcesem był oczywiście mistrzowski tytuł w 2011 roku. Od tamtej pory jednak Dallas nie wygrali jeszcze ani jednej serii playoffs! Mając gracza takiego kalibru jak Luka nie mogą sobie dłużej pozwolić na przeciętność.

I choć to trener najczęściej pierwszy pada ofiarą słabszych wyników, to akurat Rick Carlisle od lat uważany jest za jednego z najlepszych fachowców w branży. Patrząc na skład jakim dysponował w tym sezonie i problemy ze zdrowiem w Dallas, 5 miejsce na Zachodzie wcale nie jest złym wynikiem. Podobnie jak 7 meczów w serii ze znacznie silniejszymi kadrowo Clippers. Oczywiście prowadząc 2-0 po dwóch meczach na wyjeździe, Dallas powinni awansować. Jednak największy problem tej drużyny nie leży w szkoleniowcu, a w jej kształcie kadrowym i partnerach Luki Doncica. Transfer Kristapsa Porzingisa, a raczej maksymalne przedłużenie jego kontraktu, z perspektywy czasu okazały się fatalnym błędem. I to właśnie roszady kadrowe powinno być priorytetem w Teksasie tego lata. Albowiem z takiego składu, jakim dysponują Mavs, niewielu szkoleniowców zrobiłoby lepszy wynik niż Rick Carlisle.

YT: Dallas Mavericks