RetroWtorki: „Kozły” z Milwaukee

Jesteśmy już niemal na półmetku sezonu zasadniczego 2018-19, a tabela prezentuje się co raz ciekawiej. Z niedużą przewagą nad Toronto Raptors, na czele ligi znajdują się prowadzeni przez Giannisa Antetokounmpo gracze Milwaukee Bucks.

Wbrew przedsezonowym zapowiedziom, Boston Celtics wciąż są bardzo daleko od celu, który został im wyznaczony już latem 2018 roku – zdominowanie Konferencji Wschodniej. Dzięki problemom ze zgraniem w zespole Brada Stevensa i dużą liczbą kontuzji w składzie Toronto Raptors, „Kozły” z Milwaukee wysunęły się na pierwsze miejsce zarówno w konferencji, jak i całej lidze NBA. Co ciekawe, po raz ostatni Bucks uzyskali najlepszy bilans w lidze niemal 45 lat temu – w sezonie 1973-74. Obecny trener Mike Budenholzer miał wówczas pięć lat! „Kozły” zakończyły tamte rozgrywki z bilansem 59-23 i dotarły do finałów NBA po raz ostatni w historii klubu. W siedmiomeczowej serii nieznacznie lepsi okazali się gracze Boston Celtics z Johnem Havlickiem i Davem Cowensem na czele. Od tego czasu Bucks tylko cztery razy znaleźli się w Finałach Konferencji Wschodniej (1983, 1984, 1986 i 2001).

źródło: youtube.com (Torontos)

Trzeba również wspomnieć o ogromnym wkładzie Giannisa Antetokounmpo – „Greek Freak” jest pierwszym (i jedynym) graczem Bucks od czasów Kareema Abdul-Jabbara, który zdobywa ponad 25 punktów i 12 zbiórek na mecz.

Statystyki w wieku 24 lat:

  • Abdul-Jabbar (34.8 PPG, 16.6 RPG)
  • Antetokounmpo (26.6 PPG, 12.6 RPG)

https://www.youtube.com/watch?v=6faLpOLmXPk

źródło: youtube.com (FreeDawkins)

Mimo, iż Jabbar dokonał tego aż sześciokrotnie, a Giannis tylko raz, to trzeba zwrócić uwagę na to, iż Antetokounmpo ma wyższą skuteczność z gry (58.3%) niż Jabbar w którymkolwiek z sześciu wspomnianych sezonów. Statystycznie wyróżnia się również Debiutant Roku w sezonie 2016-17, Malcolm Brogdon. Mimo, iż zdobywa tylko 15.5 punktu na mecz, to wciąż robi to na wybitnej skuteczności 50-40-90 (71-72 z linii rzutów osobistych, 98.6%). W historii klubu z Milwaukee najbliżej tej bariery był w 1986 roku Craig Hodges – notował wówczas 50.0% z pola, 45.1% za trzy punkty i 87.2% z rzutów osobistych.

Bucks wygrali osiem z ostatnich dziesięciu spotkań, ponosząc porażki jedynie w starciach z Miami Heat i Toronto Raptors. W nocy ze środy na czwartek czasu polskiego stoczą bój z najpoważniejszym kandydatem do nagrody MVP – Jamesem Hardenem i jego Houston Rockets. Natomiast 31 stycznia po raz kolejny spróbują pokonać Toronto Raptors – będzie to ostatnie spotkanie w sezonie zasadniczym 2018-19 pomiędzy tymi drużynami i kandydatami do zdobycia MVP – Kawhi Leonardem i Giannisem Antetokounmpo.