Manu Ginobili na drodze do Galerii Sław

Manu Ginobili na drodze do Galerii Sław

Jak co roku, Galeria Sław NBA zostanie zasilona nowymi osobami. Co prawda kolejna ceremonia odbędzie się dopiero we wrześniu przyszłego roku, ale wczorajszego wieczoru poznaliśmy już nazwiska tegorocznych kandydatów do tego wyróżnienia. Na liście znajdziemy zarówno stałych bywalców, jak i kilka nowych twarzy.

Najgłośniejszym nazwiskiem, które pojawia się w tegorocznym zestawieniu jest Emanuel Ginobili. Argentyńczyk jest postacią, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać i w pełni zasłużenie znalazł się w gronie kandydatów. Manu to jeden z fundamentów dynastii San Antonio Spurs, 4-krotny mistrz NBA z Ostrogami, Rezerwowy Roku, dwukrotnie wybierany do All-NBA Team. Ginobili ma jednak na koncie sukcesy nie tylko w NBA, ale przede wszystkim w koszykówce międzynarodowej. Dwukrotny MVP ligi włoskiej, MVP Finałów Euroligi i zdobywca potrójnej korony w 2001 roku. Co najważniejsze jednak – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku. Jego wpływ na ligę widoczny jest po dziś dzień. Manu bowiem mocno spopularyzował eurostep, którego używają dzisiaj niemal wszyscy. Arsenał ofensywny Argentyńczyka był jednak znacznie większy:

YT: NBA

Obok Argentyńczyka, na liście po raz pierwszy znalazł się także Tom Chambers. 4-krotnie wybierany do Meczu Gwiazd skrzydłowy najlepiej znany jest z występów dla Seattle SuperSonics, czy Phoenix Suns. Chambers pozostaje, obok Antawna Jamisona, jedynym graczem (spośród spełniających kryteria), który zdobył 20 tysięcy punktów na przestrzeni całej kariery i nie należy Galerii Sław. Bardzo możliwe, iż zmieni się to już w przyszłym roku.

YT: TC24

Ostatnią osobą, która po raz pierwszy została nominowana jest legenda WNBA, Lindsay Whalen, czterokrotna mistrzyni WNBA i 5-krotna uczestniczka Meczu Gwiazd. Grupę uzupełniają pominięci dotychczas:

  • Chauncey Billups
  • Richard Hamilton
  • Muggsy Bogues
  • Mark Jackson
  • Tim Hardaway
  • Shawn Marion
  • George Karl
  • Becky Hammon

Ostateczną listę włączonych do Hall of Fame poznamy na początku kwietnia, przy okazji Final Four w NCAA. Oficjalna ceremonia natomiast odbędzie się w pierwszej połowie września w Springfield w stanie Massachusetts.