Joel Embiid nie chce rzucać zza łuku

Joel Embiid nie chce rzucać zza łuku

Center potrafiący rozciągać grę rzutami zza łuku stanowi wielką wartość dla drużyny. Joel Embiid ma taką umiejętność, lecz niechętnie z niej korzysta.

Embiid znacznie bardziej od rzutów z dystansu ceni sobie grę blisko kosza. Trudno się dziwić, skoro pod obręczą stanowi broń praktycznie nie do zatrzymania.

Mimo tego, JoJo oddaje niemal cztery próby zza łuku na mecz. Trafia tylko 28% z nich. Gdyby to jednak zależało od środkowego, najlepiej w ogóle by nie próbował. Jak mówi, robi to tylko dla dobra drużyny:

„Nie lubię rzucać zza łuku. Robię to tylko ze względu na drużynę, kreując w ten sposób przestrzeń innym.  Muszę być na obwodzie, bo to otwiera wiele miejsca moim kolegom z drużyny, dzięki uwadze jaką mi poświęcają przeciwnicy.”

Dobrze, że sam zawodnik to rozumie. Joel nawet trafiając poniżej 30% zza łuku, wychodząc na obwód wyciąga ze sobą obrońcę przeciwnika, co otwiera przestrzeń na wjazdy dla Bena Simmonsa czy Jimmy’ego Butlera.

„Nie lubię trójek. Ostatnie kilka spotkań zmieniłem swoje podejście. To, że stoję na obwodzie nie znaczy, że od razu muszę rzucać za trzy. Zamiast tego robię dwa kozły i oddaję próbę z półdystansu. Tam się czuję swobodnie i to działa.”

Próby z dalekiego półdystansu nie są już zbyt mile widziane w obecnej NBA. Może więc lepiej dla wszystkich, aby Embiid pozostał przy grze podkoszowej. Tym bardziej, że z powodu prób dystansowych cierpi jego skuteczność.

Joel za naturalny stan rzeczy uważa skuteczność z gry powyżej 50%. I gdyby nie trójki, nie byłoby z tym najmniejszego problemu:

„Moim zdaniem nigdy nie powinienem spaść ze skutecznością poniżej 50%, a to się zdarza coraz częściej. Czuję, że trójki mają z tym wiele wspólnego. Muszę być bardziej efektywny.”

Znalezienie idealnego rozwiązania będzie dla sztabu Philadelphii trudne. Szczególnie, jeśli pojawią się częstsze porażki. Na całe szczęście mają jeszcze kilkadziesiąt spotkań, zanim sezon wejdzie w decydującą fazę.

https://www.youtube.com/watch?v=Yj53Ar971g8

Źródło: Youtube.com/FreeDawkins