Jeff Hornacek dołączy do Houston Rockets jako asystent

Jeff Hornacek dołączy do Houston Rockets jako asystent

Po tym jak blisko dwa tygodnie temu poznaliśmy nowego szkoleniowca drużyny Houston Rockets, ekipa z Teksasu jest o krok od zatrudnienia doświadczonego asystenta na ławkę trenerską Stephena Silasa. Niedoświadczonego w roli pierwszego trenera ma wspomóc w sztabie inny bardziej doświadczony były coach Phoenix Suns i New York Knicks – Jeff Hornacek.

Jak podaje Mark Berman z kanału FOX 26 Houston Jeff Hornacek jest bardzo blisko podpisania umowy by dołączyć do  Houston Rockets jako asystent w sztabie trenerskim Stephena Silasa. Już wcześniej po ogłoszeniu nowego trenera Rakiet o zainteresowaniu sprowadzenia Hornaceka pisał jako jeden z pierwszych Jonathan Feigen z The Houston Chronicle.

Hornacek to były rzucający obrońca, dwukrotny uczestnik Finałów NBA. Grał do 2000 roku. Od 2010 roku zajmuje się karierą trenerską. To wtedy jako głównego asystenta zatrudnili go Utah Jazz. Spędził w ich klubie 3 sezony.

Następnie już jako główny szkoleniowiec prowadził w latach 2013-16 ekipę Phoenix Suns i w latach 2016-18 New York Knicks. W pierwszym sezonie prowadzenia Suns osiągnął z nimi bilans 48-34. Był to dotychczas jego jedyny sezon w karierze trenerskiej (2013-14), w którym jego drużyna osiągnęła ponad 50% zwycięstw. Nie powtórzył tego oczywiście również z New York Knicks, wygrywając z nimi najwięcej 31 spotkań w kampanii 2016-17.  Został przez nich zwolniony w kwietniu 2018 roku. Jego dotychczasowy trenerski bilans wynosi na dzień dzisiejszy 161-216(42.7 % zwycięstw) i wygląda na to, że nie prędko będzie mógł go zmienić.

Od samego początku, gdy Silas został pierwszym szkoleniowcem Rockets, było niemal jasne, że oczekiwaniem drużyny będzie zapewnienie mu doświadczonego personelu wokół niego. Jonathan Feigen już jakiś czas temu zaznaczył, że Rakiety będą chciały zatrudnić co najmniej dwóch byłych szkoleniowców do sztabu trenerskiego Silasa.

Wygląda na to, że klub osiągnął swój upragniony cel. Podczas gdy Hornacek finalizuję umowę z Rockets, w ostatnich dniach wyjaśniło się, że z drużyną pozostanie również inny były główny trener John Lucas. On nadal będzie sprawował funkcję asystenta.

Warto dodać, że Houston Rockets bardzo starali się również pozyskać do siebie byłego coacha Indiany Pacers Nate’a McMillana, który przez pewien czas pozostawał bez pracy. Jak donoszą jednak źródła w wyścigu o  posadę asystenta Rakiety były nieco wolniejsze od Atlanty Hawks, do których ostatecznie McMillan miał dołączyć.

W ostatnich godzinach z innym nowym nazwiskiem sztabu trenerskiego Houston Rockets przyszedł do nas nie kto inny jak Adrian Wojnarowski, który poinformował nas, że asystent trenera Orlando Magic od rozwoju zawodników Rick Higgins również dołączy do sztabu Stephena Silasa. 33-latek od sezonu 2018-19 pracował u boku Steve’a Clifforda, a z Silasem zna się ze wspólnej pracy asystenckiej w Charlotte Hornets.

To jeszcze nie koniec finalizacji sztabu trenerskiego Houston Rockets. Ben DuBose z portalu RocketsWire wśród potencjalnych kolejnych asystentach upatruje asystenta Utah Jazz DeSagana Diopa i byłego asystenta 76ers i Nets Willa Weavera.

Przed Stephenem Silasem duża odpowiedzialność, mimo że zdążył się wiele nauczyć w NBA jako długoletni asystent. Praca w tej lidze nie jest dla niego nowa, choć bycie pierwszym szkoleniowcem Rakiet będzie nie lada wyzwaniem. Na pewno posiadanie w swoim sztabie doświadczonych Lucasa i Hornacek’a uczyni proces szkoleniowy łatwiejszym.

źródło: Youtube/NBA