Dziś startują Finały NBA! Jesteście gotowi?

Dziś startują Finały NBA! Jesteście gotowi?

Finały NBA już za kilka godzin! Czujecie dreszcz ekscytacji? My trochę tak. Chcemy podejść do tego starcia odpowiednio przygotowani, więc mamy tu garść newsów z ostatnich godzin.

CZAS DO ROZPOCZĘCIA FINAŁÓW MIERZYMY NA ZEGARKACH TISSOT!


Kyle Lowry nie jest w pełni zdrowy.

Rozgrywający Toronto Raptors rozegrał świetną serię przeciwko Milwaukee Bucks. Nie był najlepszym strzelcem, ale trafiał swoje rzuty, jak zwykle bardzo sprawnie prowadził grę, a zespół z nim na boisku był lepszy – wizualnie i statystycznie. Grał znacznie lepiej niż we wcześniejszych fazach Playoffów, pomimo faktu, że zmaga się z kontuzją. Lowry zmaga się z kontuzją lewego kciuka, o której powiedział ostatnio w programie The Jump dla ESPN. Co ciekawe, stwierdził że problem nie przeszkadza mu w zdobywaniu punktów, ale w rozgrywaniu piłki:

„Chodzi o podawanie. Jestem przede wszystkim podającym. Wprawianie piłki w ruch, podawanie, kozłowanie – w czasie gry nie czuję swojego kciuka.”

Cóż – w dwóch pierwszych rundach Lowry notował 7,1 asysty na mecz – w Finale Konferencji  średnia ta spadła do około 2 asyst na mecz. Zaczął jednak częściej trafiać rzuty – niech robi dobrze jedną z tych rzeczy, a zespół powinien być zadowolony.

https://www.youtube.com/watch?v=UPMDMd7MEaE

źródło:YouTube/FreeDawkins


Kevin Durant nie zagra w dwóch pierwszych meczach.

W oficjalnym protokole, KD został wykluczony na mecz numer 1 z powodu kontuzji łydki. Nieoficjalnie jednak z wypowiedzi trenera Steve Kerra zdaje się wynikać, że pozostanie on poza grą aż do meczu numer trzy, kiedy seria przeniesie się do Oakland. Sytuacja wydaje się być napięta – Durant nie powrócił jeszcze do pełni treningów. Jest z drużyną, ale nie pojawia się jeszcze na parkiecie. Nie było go na rzutowym treningu dla mediów, nie uczestniczył też w konferencji prasowej. Pomiędzy meczem 1 i 2 są tylko dwa dni przerwy, a droga do gry na pełnym kontakcie jest dosyć daleka. Najpierw musi wrócić do jakichkolwiek aktywności treningowych na parkiecie.


DeMarcus Cousins może zagrać, ale jest ostrożność.

Bliżej powrotu niż KD zdaje się być DeMarcus Cousins, który w tym sezonie w barwach Warriors rozegrał tylko 30 meczów. Kontuzja na starcie pierwszej rundy ponownie wykluczyła go z gry, ale jak sam wspomina, uraz został już w pełni wyleczony. Problemem pozostaje więc już tylko jego ewentualna forma i wpasowanie się do dobrze funkcjonującego zespołu. Kerrowi trudno będzie ryzykować w Finale, a wprowadzenie DMC do gry będzie ryzykiem. Dlatego trener pozostaje ostrożny:

„Mógłby zagrać tyle minut, ile tylko byłby w stanie znieść, a my  bylibyśmy w stanie go do tego podbudować. To są Finały a nie sezon regularny – musimy więc znaleźć najlepszy możliwy sposób, w jaki można go odpowiednio wykorzystać. Ile może zagrać [produktywnych] minut, jakie będzie tempo gry, jak będą wyglądały matchupy.”

Oficjalnie nie ma daty powrotu Cousinsa na parkiet. Nieoficjalnie można zakładać, że Cousins powącha parkiet tylko w przypadku bardzo wysokiego prowadzenia.


ESPN za Warriors.

Tylko 2 z 21 ekspertów ESPN postawiło na zwycięstwo Raptors w tegorocznych Finałach. Tim Bontemps i Andre’ Snellings uważają, że Toronto zdobędzie tytuł po 7 meczach, natomiast żaden z ekspertów nie postawił na GSW w czterech meczach. Najczęściej typowany do zgarnięcia nagrody MVP Finału jest Steph Curry.

Malika
Andrews
4-2 Stephen Curry
Jerry
Bembry
4-2 Stephen Curry
Tim
Bontemps
4-3 Kawhi Leonard
Nick
DePaula
4-1 Stephen Curry
Nick
Friedell
4-1 Stephen Curry
Andrew
Han
4-2 Stephen Curry
Chris
Herring
4-2 Stephen Curry
Baxter
Holmes
4-2 Stephen Curry
Zach
Lowe
4-2 Stephen Curry
Tim
MacMahon
4-2 Stephen Curry
Jackie
MacMullan
4-2 Stephen Curry
Bobby
Marks
4-1 Draymond Green
Dave
McMenamin
4-2 Stephen Curry
Kevin
Pelton
4-2 Stephen Curry
Jorge
Sedano
4-2 Stephen Curry
Ramona
Shelburne
4-2 Stephen Curry
Andre’
Snellings
4-3 Kawhi Leonard
Marc
Spears
4-3 Draymond Green
Jesse
Washington
4-2 Draymond Green
Royce
Young
4-2 Draymond Green
Ohm
Youngmisuk
4-2 Stephen Curry

Kiedy wróci OG Anunoby?

Według źródeł z ESPN, OG Anunoby ma teraz status 'questionable’, co oznacza, że jego występ stoi pod znakiem zapytania. W jego przypadku to jednak dobra wiadomość – od 10 kwietnia nie wyszedł on bowiem na parkiet z powodu operacji wyrostka robaczkowego. Trener Nick Nurse sugeruje, że jego podopieczny jest jeszcze o jakieś 10 dni od powrotu do gry – pojawia się jednak pytanie, dlaczego w takim razie jego status już teraz wskazuje, że jest szansa na powrót na parkiet. Gdyby udało mu się zagrać, na pewno wprowadziłby wiele możliwości gry przede wszystkim po bronionej stronie parkietu.

źródło:YouTube/Smart Highlights


Iggy nie jest zdrowy

To nie jest prosty sezon dla Andre Iguodali. Wiek powoli zaczyna dawać mu się we znaki, rozegrał prawdopodobnie najgorszy sezon w karierze, zmaga się z urazem łydki, a mimo to cały czas jest ważnym elementem zespołu – przede wszystkim w defensywie. Jeszcze w tych Playoffach robił ogromną różnicę, broniąc razem z Thompsonem niesforny duet obwodowych Blazers. W tej chwili jego status to day-to-day, więc jego uraz powinien przestać mu doskwierać z dnia na dzień. Oznacza to jednak, że może nie zagrać w tej serii od początku.


NBA spróbuje ukrócić Drake’a

Sprawa jest poważna. Przedstawiciele ligi rozmawiali z reprezentantami klubu z Toronto o zachowaniu jednego z ich najwierniejszych fanów, absolutnego VIPa na trybunach Air Canada Centre, rapera Drake’a. Jego obecność na trybunach wzbudziła duże kontrowersje w czasie serii z Bucks – nie tylko bardzo sugestywnie i ekspresyjnie wspierał swój zespół, ale atakował także słownie zawodników i trenera rywali. W razie wybryków ze strony Drake’a, można by go po prostu wyrzucić, jak innych łamiących regulamin kibiców prawda? Nie do końca – poza tym, że wyrzucenie takiej osobistości nie byłoby dla klubu korzystne marketingowo, Drake jest w pewnym stopniu oficjalnym współpracownikiem klubu, będąc jego „globalnym ambasadorem”. Lepiej niech więc powstrzyma się od awantur, jeśli nie chce narazić Raptors na ewentualne kary.

https://www.youtube.com/watch?v=Hcvb6nd1SpM

źródło:YouTube/FreeDawkins