Dziś półfinały Igrzysk! USA nie lekceważy Serbii; co z rotacją Francji?

(Photo by Markus Gilliar - GES Sportfoto/Getty Images)

Już dziś odbędą się oba mecze półfinałów olimpijskiego turnieju w Paryżu. O udział w finale i możliwość walki o złoto USA powalczy z Serbią, a Francja z Niemcami:

ĆWIRĆFINAŁY IGRZYSK W PARYŻU:

17:30 | Francja – Niemcy
21:00 | USA – Serbia

Stawiając za 34 PLN freebet od SUPERBET na +20,5 pkt N. Jokicia oraz +19,5 pkt V. Wembanyamy, możesz wygrać127 PLN!
kurs z dnia: 8.08.2024
Kurs: 4.25
możesz zagrać
+18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.

Reprezentacja USA od samego początku jest ogromnym faworytem do końcowego triumfu. Obok Niemiec pozostają jedyną jak do tej pory niepokonaną drużyną na tegorocznych Igrzyskach. W przypadku Team USA ponadto, nikt w trakcie turnieju nie był nawet blisko ich pokonania.

Z reprezentacją Serbii Amerykanie grali w ostatnim czasie dwukrotnie, dwukrotnie odnosząc wysokie zwycięstwo – najpierw 105:79 w sparingu, a następnie 110:84 już w fazie grupowej olimpijskiego turnieju. Trener Steve Kerr zwraca jednak uwagę na to, że poprzednie rozstrzygnięcia nie mogą mieć wpływu na nastawienie przed półfinałem:

„Nie możemy dać się uśpić tym, że pokonaliśmy ich już dwukrotnie. Musimy być przygotowani na ich najlepsze starania. Musimy pomyśleć o tym, co mogą zrobić inaczej. Nikola Jokic – strzelam, że może zagrać pełne 40 minut. Co jeszcze mają w zanadrzu?”

– trener Steve Kerr

Wtóruje mu lider zespołu, LeBron James:

„Każdy mecz to osobna próba. Nie ważne co stało się w dwóch poprzednich. Chodzi tylko o to, co wydarzy się dziś. Musimy więc bardzo skupić się na analizie wideo, skupić się podczas treningu przed meczem, a potem wyjść na parkiet gotowi.”

– LeBron James

Nikola Jokic jest – bez zaskoczeń – filarem reprezentacji Serbii na tym turnieju. W ćwierćfinale, który Serbowie wygrali dopiero po dogrywce z Australią, Jokic zdobył 21 punktów, 14 zbiórek, 9 asyst i 4 przechwyty, dominując zwłaszcza na końcu dogrywki, gdzie w przeciągu minuty zanotował blok, przechwyt i dwa celne rzuty:

W drugim półfinale gospodarze, czyli reprezentacja Francji, zmierzy się z obecnymi mistrzami świata Niemcami. Francja dostała się do strefy medalowej pomimo wielu perturbacji. Począwszy od ledwo wygranego (po dogrywce!) meczu z Japonią, przez porażkę właśnie z Niemcami w fazie grupowej, po komentarze Evana Fourniera wprost obwiniające trenera Vincenta Colleta:

Wygrana w ćwierćfinale z Kanadą była – w obliczu wcześniejszych kłopotów Francji – sporą niespodzianką. W końcu to Kanada była stawiana jako główny kandydat do zagrożenia kadrze USA w drodze po złoto.

Wygląda jednak na to, że Trójkolorowym udało się skonsolidować. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi samych zawodników dla ESPN:

„Kiedy masz ludzi, których łączy wspólny cel – którym jest rywalizacja i wygrywanie – to pojawia się presja. To część gry… Musisz sobie z tym radzić – to właśnie zrobiliśmy.”

– Evan Fournier

„Mieliśmy sporo czasu na przemyślenia, na naprawę pewnych rzeczy. Jako cała drużyna byliśmy bardzo oddani, żeby te rzeczy naprawić. Teraz mamy dobrą podstawę, na której możemy budować w finałowej fazie turnieju.”

– Victor Wembanyama

W meczu z Kanada doszło do przetasowań kadrowych. Z pierwszej piątki wypadł Rudy Gobert, który ostatecznie rozegrał zaledwie 3 minuty. Według samego zawodnika, nie ma to związku z żadną kontuzją, a z założeniem taktycznym i ustawieniem się pod konkretny match-up. Jeśli tak, to była to dobra decyzja trenera Colleta – grający w pierwszej piątce Guerschon Yabusele zdobył najlepsze w drużynie 22 punkty i 5 zbiórek.

Czy Rudy Gobert wróci do rotacji Francji na mecz z Niemcami? W pierwszym meczu z naszymi zachodnimi sąsiadami Gobert zagrał 18 minut, ale zdobył tylko 4 punkty, zbiórkę i 3 straty (no i 4 bloki, trzeba mu oddać).