Serbiaśrodkowy

Nikola Jokic

2.11 cm 128.80 kg 15
bieżące statystyki
  • 27.10
    śr. punktów na mecz
  • 7.90
    śr. asyst na mecz
  • 13.80
    śr. zbiórek na mecz
  • 33.70%
    śr. skuteczność za 3
  • 0.80
    śr. bloków na mecz
  • 1.50
    śr. przechwytów na mecz
Aktualny zespół
Denver Nuggets

Supergwiazda: 2x MVP ligi  Kontrakt do końca sezonu: 2027/28  Średnie zarobki: 54 404 000 $/rok

Zobacz profil drużyny

Ile zarabia Nikola Jokic?

sezon:wiek:roczne zarobki:
2023/2428$46,900,000
2024/2529$50,652,000
2025/2630$54,404,000
2026/2731$58,156,000
2027/2832$61,908,000*

*opcja gracza

Charakterystyka zawodnika

Nikola Jokic to zawodnik, którego profil wymyka się klasycznemu podziałowi na koszykarskie pozycje. Przy wzroście 211 centymetrów i wadze wynoszącej blisko 130 kilogramów, jego sylwetka nie przypomina klasycznej sylwetki wyczynowego sportowca. Spora waga, w połączeniu ze stosunkowo niedużą masą mięśniową sprawiają, że Nikola Jokic odstaje od reszty ligi na płaszczyźnie atletycznej. Nadrabia to jednak niespotykanym nawet na najwyższym poziomie wyszkoleniem technicznym oraz wizją gry, które sprawiają, że jego zakres boiskowych obowiązków wykracza dalece poza zwyczajowe zadania zawodnika na pozycji centra.

Wśród klasycznych dla centra przymiotów, u Nikoli Jokicia znajdziemy bardzo dobrą zbiórkę, którą ułatwia mu duży zasięg ramion (221 cm) i masa ciała, którą wykorzystuje przy zastawieniu, oraz bardzo dobrą grę w ataku tyłem do kosza. Jokic dysponuje szeregiem zagrań ofensywnych w sytuacjach post-up – od haków, wejść po obrocie przez oba ramiona, przez rzuty z odchylenia, aż po cały repertuar zwodów pokroju spin moves, czy pump fake.

Swoją grę w roli centra Nikola Jokic uzupełnia umiejętnościami rodem z pozycji rozgrywającego. Znakiem rozpoznawczym i umiejętnością w najwyższym stopniu wyróżniającą Jokicia na tle pozostałych zawodników jest jego przegląd parkietu. Duże dłonie i długie ramiona pozwalają mu wykonywać podania jednorącz, znacznie zwiększając potencjalną liczbę kątów, z jakich jest on w stanie dostarczyć piłkę do lepiej ustawionego partnera. Rozprowadzanie piłki ze szczytu boiska ułatwia mu jego stabilny rzut za trzy, dzięki któremu jest w stanie wyciągać spod kosza najgroźniejszych obrońców przeciwnej drużyny, dostarczając piłkę podaniem do ścinających na wolne pole kolegów. Jokic uzupełnia to dobrą jak na jego warunki fizyczne i atletyczne grą w koźle, którą wykorzystuje najczęściej jako sposób na znalezienie pozycji rzutowej – czy to po zagrywkach typu euro-step, czy przy użyciu tzw. 'negative-step’, czy najzwyczajniej w świecie przy pomocy siły i swojej przewagi warunków fizycznych.

Ograniczenia Nikoli Jokicia wynikają przede wszystkim z jego warunków fizycznych oraz ograniczonego atletyzmu. Szybkość poruszania się – a dokładniej szybkość zmiany kierunku biegu – nie jest jego mocną stroną, co wielokrotnie staje się mankamentem po bronionej stronie parkietu. Zmuszony do obrony w dalszej odległości od kosza, często narażony jest na minięcie lub utratę krycia, nie nadążając za akcją w pracy na nogach. Dzięki sile fizycznej i sprytowi z łatwością kończy akcje przy obręczy, jednak bardzo rzadko można zobaczyć go kończącego akcję nad obręczą, przy użyciu wsadu. Bardzo ograniczony pionowy wyskok ogranicza go także jako podkoszowego obrońcę – nie jest on w stanie skutecznie polować na bloki przy penetrujących zawodnikach rywali.

Nikola Jokic mocne strony:

  • Wyszkolenie techniczne; pełne spektrum zagrań ofensywnych, zwodów jak i rzutów
  • Przegląd pola, wykorzystanie przewagi wzrostu i długości w podawaniu piłki
  • Siła fizyczna, umiejętność wykorzystania przewagi masy i długości ramion
  • Forma rzutowa; zagrożenie z półdystansu jak i dystansu, trójki na skuteczności około 35%

Nikola Jokic słabe strony:

  • Dynamika, szybkość zmiany kierunku, idące za tym braki defensywne
  • Atletyzm; wyskok pionowy