USAskrzydłowy

LeBron James

2.06 cm 113.40 kg 6
bieżące statystyki
 • 30.30
  śr. punktów na mecz
 • 6.20
  śr. asyst na mecz
 • 8.20
  śr. zbiórek na mecz
 • 35.90%
  śr. skuteczność za 3
 • 1.00
  śr. bloków na mecz
 • 1.30
  śr. przechwytów na mecz
Aktualny zespół
Los Angeles Lakers

Legenda: 4x Mistrz NBA, 19x All-Star  kontrakt do końca sezonu: 2024/25  średnie zarobki: 48 566 687$ / sezon

Zobacz profil drużyny

Ile zarabia LeBron James?

sezon:wiek:roczne zarobki:
2023/2439$46,900,000
2024/2540$50,652,000*

*opcja gracza

Charakterystyka zawodnika

LeBron James przez 19 lat kariery w NBA ewoluował jako zawodnik. Kiedy trafił do ligi był dość wszechstronnym, jednak ukierunkowanym na zdobywanie punktów niskim skrzydłowym. Wraz z nabraniem masy mięśniowej jego gra zaczęła – w większej mierze niż na rzutach – opierać się na dostawaniu z piłką w okolice obręczy. Z wiekiem znacznej poprawie uległy jego umiejętności kreowania gry, co uczyniło z niego ostatecznie zawodnika będącego point-forwardem, a więc nominalnym skrzydłowym pełniącym obowiązki rozgrywającego.

LeBron przez większość kariery górował nad rywalami na płaszczyźnie atletycznej, a nawet dziś, w wieku niemal 38 lat, utrzymuje swoje fizyczne atrybuty na bardzo wysokim poziomie. Te, w połączeniu z jego bardzo dobrym rozumieniem gry i umiejętnością podawania piłki, czynią z niego bardzo poważne, ponieważ kilkuwymiarowe zagrożenie dla defensyw rywali. Jest w stanie wygrywać pojedynki 1 na 1 pierwszym krokiem w koźle oraz przewagą siły w grze tyłem do kosza, a w razie podwojenia oddać piłkę do lepiej ustawionego partnera. Dzięki rozwiniętej umiejętności gry na koźle stanowi zagrożenia zarówno jako otrzymujący, jak i jako stawiający zasłony. Ta wszechstronność i połączenie dwóch rzadko spotykanych cech uczyniła z Jamesa jedno z największych ofensywnych zagrożeń w historii NBA.

Zarzuty, jakie na przestrzeni kariery LeBrona James pojawiały się pod adresem jego gry, to przede wszystkim przeciętna forma rzutowa oraz braki w zaangażowaniu defensywnym. Tylko w jednym sezonie trafiał on powyżej 40% z dystansu, średnio uzyskując skuteczność 34,6%. Rzut to element, który był w stanie na przestrzeni kariery wyraźnie poprawić. Przez pierwsze pięć lat trafiał 32,4% za trzy przy średnio 4 próbach na mecz – przez ostatnie 5 lat trafia z kolei 35,6% przy ponad 6 próbach. Nigdy nie był jednak w stanie przekroczyć 78% skuteczności z linii rzutów wolnych, co jest wynikiem poniżej średniej.

LeBron James silne strony:

 • historycznie dobry przegląd pola; rozumienie gry, podania z przewyższenia
 • ciąg na kosz, znajdowanie rzutów przy obręczy, trudny do zatrzymania dwutakt
 • siła fizyczna; umiejętność gry w post-up
 • pierwszy krok; zachowana pomimo wieku dynamika, minięcie do obręczy

LeBron James słabe strony:

 • forma rzutowa; skuteczność z linii rzutów wolnych, zagrożenie za linią trzypunktową
 • podatność na pomniejsze urazy
 • gra bez piłki; poruszanie się off-ball

Kariera LeBrona w NBA

LeBron James był dopiero drugim w historii (po Kwame Brownie) zawodnikiem wybranym z pierwszym numerem draftu bezpośrednio po szkole średniej. W wieku 19 lat – zaraz po liceum – został wybrany przez Cleveland Cavaliers. W swoim pierwszym sezonie wszedł do piątki najlepszych debiutantów, zdobył nagrodę Rookie of The Year, oraz został dopiero trzecim w historii zawodnikiem, którego średnie w pierwszym roku gry przekroczyły 20 punktów, 5 zbiórek i 5 asyst (do tej pory dokonało tego pięciu zawodników).

Już w drugim sezonie LeBron James zadebiutował w Meczu Gwiazd, przewodząc lidze pod względem średniej rozegranych na mecz minut. Choć Cavaliers znów nie udało się wejść do Playoffów, 20-letni wówczas LeBron po raz pierwszy pojawił się w All-NBA team, oraz otrzymał aż 93 punkty w głosowaniu na MVP, zajmując w tym plebiscycie wysokie, 6. miejsce.

Trzeci sezon to dla Jamesa nie tylko najwyższa w karierze średnia punktowa na poziomie 31,4 na mecz, kolejny udział w Meczu Gwiazd (tam pierwsza nagroda MVP Meczu Gwiazd) i drugie miejsce w wyścigu po nagrodę MVP za Stevem Nashem. To także pierwszy w karierze awans do Playoffów, gdzie z Cavaliers dotarł do drugiej rundy. Tam Poległ w serii z Detroit Pistons (3-4).

LeBron James z Cleveland Cavaliers spędził jeszcze cztery sezony, w trakcie których raz został królem strzelców, dwukrotnie sięgał po nagrodę MVP (2009, 2010), w sezonie 2008/09 przewodząc swojej drużynie w statystyce zdobytych punktów, zbiórek, asyst, bloków, oraz przechwytów. Tylko raz zameldował się jednak w międzyczasie w Finałach NBA, gdzie w 2007 roku musiał uznać wyższość San Antonio Spurs (0-4). Choć dzięki swojej grze dorobił się statusu jednej z największych ligowych gwiazd, sytuacja w drużynie nie pozwalała mu na przypieczętowanie statusu osiągnięciami zespołowymi.

W wakacje 2010 roku LeBron James, który był wówczas na rynku wolnych agentów, ogłosił w specjalnym programie ESPN, że przechodzi do Miami Heat. Tam utworzył tak zwaną 'Wielką Trójkę’ – razem z nim do będącego już w Miami Dwyane’a Wade’a dołączył Chris Bosh z Toronto Raptors.

Już w pierwszym sezonie w Heat LeBron dotarł do swoich drugich w karierze Finałów NBA, w których jednak znów musiał uznać wyższość rywali – tym razem prowadzonych przez Dirka Nowitzkiego Dallas Mavericks (2-4). Mistrzostwo przyniósł dopiero drugi rok w barwach Heat – wtedy też James zdobył swoją trzecią w karierze nagrodę MVP, oraz pierwsze mistrzostwo NBA, po pokonaniu w Finałach młodej ekipy Oklahoma City Thunder (4-1). Tytuł mistrzowski oraz nagrodę MVP przyniósł także kolejny sezon. Wyróżnienie dla najlepszego zawodnika sezonu James otrzymał niemal jednogłośnie – tylko jeden ze 121 głosujących postanowił oddać swój głos na Carmelo Anthony’ego. Gdyby było inaczej, James zostałby pierwszym jednogłośnym MVP w historii (został nim Steph Curry w 2016 roku). Ostatecznie jednak LeBron cieszył się zarówno z nagrody MVP, jak i z mistrzowskiego tytułu zdobytego po wygranych z San Antonio Spurs Finałach (4-3).

W sezonie 2013/14 Miami Heat mieli szansę, by dołączyć do Lakers, Celtics i Bulls jako kolej a drużyna, której uda się zdobyć trzy tytuły mistrzowskie z rzędu. W Finałach powstrzymali ich jednak San Antonio Spurs (1-4), rewanżując się za porażkę sprzed roku. Jak się później okazało, był to ostatni sezon Jamesa w barwach Heat – w wakacje postanowił on wrócić do Cleveland Cavaliers.

W macierzystym klubie LeBrona Jamesa czekał na niego 22-letni już wówczas 2-krotny All-Star Kyrie Irving, oraz pozyskany za 1. pick draftu (Andrew Wiggins) z Minnesoty Timberwolves Kevin Love. Razem mieli stworzyć nową wielką trójkę.

Powrót LeBrona do Cleveland zbiegł się w czasie z utworzeniem super-drużyny i dominacją ligi przez Golden State Warriors. Przez cztery kolejne lata spędzone w Ohio, LeBron wraz z kolegami za każdym razem awansował do Finałów NBA, absolutnie dominując konferencję wschodnią. W Finałach za każdym razem mierzyli się z Golden State Warriors, wygrywając tylko raz, w sezonie 2015/16. Wtedy to James poprowadził zespół do pierwszej w historii Finałowej serii wygranej po odrobieniu starty z wyniku 1-3.

W wakacje 2018 roku LeBron James jako niezastrzeżony wolny agent postanowił podpisać nowy kontrakt z Los Angeles Lakers. Była to decyzja o tyle zaskakująca, że Jeziorowcy ówcześnie prezentowali niski poziom sportowy, a w ich składzie więcej było młodych, obiecujących wówczas zawodników, niż takich, z którymi 34-letni już James mógłby walczyć o mistrzostwo.

W swoim pierwszym sezonie w Los Angeles LeBron James doznał pierwszej w karierze poważnej kontuzji (pachwina), opuszczając blisko 30 meczów sezonu regularnego. Lakers wygrali tylko 37 meczów sezonu regularnego, a dla LeBrona był to pierwszy od 14 lat sezon bez udziału w Playoffach. W kolejnym roku do LeBrona dołączył Anthony Davis, pozyskany z New Orleans Pelicans za kilku młodych zawodników – m. in. Brandona Ingrama, czy Lonzo Balla. LeBron ustąpił mu pola, po raz pierwszy w karierze, w wieku 35 lat, przekraczając barierę 10 asyst na mecz. Zaowocowało to tytułem mistrzowskim zdobytym po Playoffach rozgrywanych w zamkniętym ośrodku na Florydzie, co spowodowane było globalną pandemią. W Finale Lakers ograli Miami Heat (4-2), a James po raz czwarty w karierze został ogłoszony MVP Finałów.

Kolejne dwa sezony naznaczone były pomniejszymi kontuzjami LeBrona, oraz słabszą postawą Los Angeles Lakers. Drużyna nie była w stanie zachować optymalnego składu po sezonie mistrzowskim, a James przez dwa lata opuścił aż 63 mecze (ponad 38% wszystkich spotkań). Lakers w tym czasie udało się tylko raz awansować do Playoffów i odpaść w pierwszej rundzie po serii z późniejszymi finalistami, Phoenix Suns (2-4).