Dejounte Murray przedłuża umowę z Hawks – nie za tanio?

Dejounte Murray przedłuża umowę z Hawks – nie za tanio?

Dejounte Murray przedłuża umowę z Hawks – nie za tanio?
Photo by Dustin Satloff/Getty Images

CEO agencji Klutch Sports, agent wielu zawodników NBA – Rich Paul -podzielił się z ESPN informacjami dotyczącymi jego klienta, Dejounte Murray’a. Zawodnik Hawks podpisał z klubem przedłużenie kontraktu o wartości do 120 milionów dolarów za 4 kolejne lata. Gwarantowane jest tylko 112 milionów – reszta to możliwe bonusy. Ostatni rok będzie opcją gracza. Nowa umowa wejdzie w życie po zakończeniu obecnej, a więc po sezonie 2023/24.

Nie byłoby w tej informacji niczego zaskakującego, gdyby nie fakt, że Dejounte Murray najprawdopodobniej zrezygnował w ten sposób z potencjalnie znacznie większych pieniędzy. W ostatnim roku swojej dotychczasowej umowy zarobi 17,7 miliona dolarów. Przedłużenie o wartości 120 milionów za 4 lata zakłada, że rocznie zarobi średnio 30 milionów. To oczywiście spora podwyżka, ale…

Gdyby Murray zadecydował się przeczekać ten rok i wejść na rynek wolnych agentów, maksymalna umowa jaką mógłby otrzymać od Hawks, wyniosłaby ponad 236 milionów dolarów za 5 lat, jako że przebiłby on barierę 7 lat doświadczenia w NBA (wysokość maksymalnej umowy zależy od stażu w lidze). Nawet jeśli nie mógłby liczyć na pieniądze maksymalne, to z pewnością na większe niż 120 milionów za 4 lata. Przecież nawet Jerami Grant dostał 160 milionów.

Dejounte Murray do Hawks trafił przed minionym sezonem w zamian za kontrakt Danilo Gallinariego i 3 pierwszorundowe picki wysłane do San Antonio Spurs. W swoim pierwszym roku w Atlancie Dejounte Murray pokazał się z bardzo dobrej strony, nieraz przejmując od Trea Younga rolę lidera zespołu. Średnio notował on 20,5 punktu, 5,3 zbiórki, 6,1 asysty i 1,5 przechwytu na mecz.

YT/NBA